Literackie osiedla – deweloperzy zapraszają poetów i pisarzy

Literackie osiedla – deweloperzy zapraszają poetów i pisarzy

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Poeci i pisarze zostali zaproszeni na osiedla wrocławskich deweloperów, by dumnie opowiadać o bliskości, sąsiedztwie, domu, wspólnej przestrzeni. Literackie osiedla zachęcają do zatrzymania się i spojrzenia, jak wiele wspólnego ma architektura z kulturą.
Słowami Leśmiana, Krasickiego, Orkana czy Sienkiewicza deweloperzy przemówili do swoich mieszkańców – obecnych i przyszłych. To pierwsza taka inicjatywa pokazująca, jak wiele można przenieść z języka poetów do życia codziennego mieszkańców dużego miasta. 
Literackie osiedla – zaczytaj się w architekturzeWrocławski Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 podjął się stworzenia inicjatywy „Literackie osiedla”, której celem było pokazanie, jak wiele dzieł znamienitych poetów i pisarzy odnosi się do wspólnoty, jedności, bliskości. Życie pod jednym dachem często obcych sobie ludzi wymaga dużej otwartości i akceptacji, o czym mieszkańcy muszą pamiętać, budując wzajemne relacje i wspólną przestrzeń. Sięgając po fragmenty dzieł cienionych twórców literatury deweloperzy pokazują, jak istotne jest spojrzenie na drugiego człowieka przez pryzmat sztuki i szeroko rozumianej kultury – w tym kontekście słów poetów i pisarzy.
REKLAMA
W dwunastu miejscach we Wrocławiu deweloperzy nadali nowy charakter płotom otaczającym ich inwestycje. Zamiast informacji o nieruchomości, znajdziemy tam cytaty pochodzące z dzieł literackich. Każdej inwestycji został przypisany inny cytat, traktujący o życiu, mieście, sąsiedztwie. Bruno Schulz słowami „Jesteśmy wszak wszyscy z natury marzycielami…” zaprasza do Olimpii Port, osiedla Archicomu, Jan Kochanowski w inwestycji „Brzozowe Zacisze” Dom Developer zachęca: „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!”, a Władysław Orkan na „Osiedlu Graniczna” LC Corp zwraca uwagę, że „Ludzie idą bez ustanku, wciąż. I mijają się wzajem cicho, obojętnie, jakby się nie widzieli i nie znali się (…)”.
Otwórz drzwi kulturzeOddział PZFD od lat wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców, jest autorem inicjatyw mających na celu budowanie wartości wspólnej przestrzeni, zwraca uwagę na zasady bezpiecznego nabywania mieszkań, tworzy wydarzenia zbliżające deweloperów do mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Do akcji Literackie osiedla przystąpili deweloperzy zrzeszeni w oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich, włączając przynajmniej jedną swoją inwestycję: Archicom (Olimpia Port, Traugutta/Pułaskiego), Dom Developer (Brzozowe Zacisze), Partner Capital Group (Kukuczki 7, Ritmo Park), Inkom (Roosh), Vantage Development (Nowy Gaj, Promenady Wrocławskie), Osiedle Malownicze (Osiedle Malownicze), LC Corp (Osiedle Graniczna), mLocum (Tumskie Ogrody II), Dom Development.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA