Już wkrótce nowe wrocławskie ulice mają nosić nazwy m.in. Kazimierza Bieńkowskiego, Jamesa Cooka czy Vasco da Gamy. A patronami ronda przy ulicy Granicznej będą żołnierze radiotechnicy.
Do konsultacji właśnie trafiły projekty uchwał Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie nowych nazw ulic na terenie miasta.
Do konsultacji właśnie trafiły projekty uchwał Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie nowych nazw ulic na terenie miasta.
Nowa ulica na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki otrzyma nazwę Kazimierza Bieńkowskiego, wrocławskiego architekta, który zaprojektował m.in. osiedle pod Jaworami we Wrocławiu czy projekt urbanistyczno-architektoniczny na placu Legionów.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, nazwa ulicy nawiązuje do istniejących na tym terenie nazw ulic wziętych od nazwisk architektów tworzących dla Wrocławia: Andrzeja Frydeckiego, Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy i Witolda Lipińskiego.
Na Jerzmanowie pojawi się z kolei ulica Jana Klemensa Branickiego, miecznika wielkiego koronnego i hetmana wielkiego koronnego.
– Nazwa ulicy nawiązuje do ulic upamiętniających hetmanów: Stanisława Żółkiewskiego i Jana Karola Chodkiewicza – czytamy w uchwale.
Jedna z nowych ulic na Ratyniu będzie ulicą Pejzażową. To nawiązanie do sąsiednich ulic: Krajobrazowej i Plenerowej.
Nowe ulice pojawią się też na Swojczycach. Będą to ulice słynnych odkrywców: Jamesa Cooka i Vasco da Gamy.
– Nowe nazwy nawiązują do istniejących na tym terenie ulic – Ferdynanda Magellana, Marca Polo oraz Krzysztofa Kolumba, wziętych od wielkich żeglarzy, podróżników i odkrywców – tłumaczą autorzy uchwały.
Nowe ulice na Brochowie otrzymają nazwy Syryjska i Libańska, przez co mają nawiązywać do innych nazw ulic (Koreańskiej, Filipińskiej i Indonezyjskiej), wziętych od nazw krajów azjatyckich.
Rondo żołnierzy radiotechników
Do konsultacji trafił też projekt nadania rondu w ciągu ulicy Granicznej, na styku Muchoboru Wielkiego, Strachowic i Żernik, nazwy żołnierzy radiotechników.
– Przy ulicy Granicznej znajduje się kompleks wojskowy 2837, w którym znajduje się Dowództwo 3. Brygady Radiotechnicznej oraz jeden z jej batalionów radiotechnicznych. Brygada Radiotechniczna jako jedyny Związek Taktyczny w Wojsku Polskim zabezpiecza radiolokacyjnie dowodzenie i działania bojowe aktywnych środków walki w systemie obrony powietrznej kraju oraz przekazuje informacje radiolokacyjne o sytuacji powietrznej nadrzędnym jednostkom dowodzenia. Jednym słowem jako jedyna odpowiada za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Jak tłumaczą autorzy uchwały, w bieżącym roku przypada 43. rocznica powstania 3. Brygady Radiotechnicznej, a dla uczczenia rocznicy, 26 maja 2017 roku, odbywać się będą uroczystości związane z obchodami powstania jednostki.
– Nadanie nienazwanemu dotąd rondu w ciągu ulicy Granicznej imienia "żołnierzy radiotechników" uhonoruje niezliczoną rzeszę żołnierzy w niebieskich mundurach, którzy służbę Polsce pełnili na przestrzeni 43 lat we Wrocławiu i zawsze odgrywali w społeczności lokalnej szczególną rolę – podkreślają.
Dodają, że decyzją, która jest odzwierciedleniem dobrych stosunków łączących jednostkę z miastem, jest również wyrażenie zgody przez prezydenta Wrocławia na używanie przez brygadę nazwy wyróżniającej "Wrocławska".