Wrocław: Okrągły stół na Maślicach. Wzorcowy przykład dyskusji o planowaniu przestrzeniźródło: RO Maślice

Wrocław: Okrągły stół na Maślicach. Wzorcowy przykład dyskusji o planowaniu przestrzeni

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Przy jednym stole rozmawiali przedstawiciele rady osiedla, urzędu miasta i inwestorów. W trakcie dyskusji pojawił się pomysł utworzenia funduszu osiedlowego, zasilanego m.in. częścią pieniędzy ze sprzedaży działek. – Jesteśmy zadowoleni ze spotkania, ale czekamy na konkretne działania – zapowiada radna.
Do trójstronnego spotkania doszło 17 kwietnia. Gospodarzem była Rada Osiedla Maślice. Ze strony urzędu miasta pojawili się reprezentanci departamentu spaw społecznych, infrastruktury i gospodarki oraz zrównoważonego rozwoju, a także Zarządu Zieleni Miejskiej. Dołączyli się także przedstawiciele niektórych lokalnych inwestorów: CTE Investments, PCG i Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Maślice.
FB

Inwestor sfinansuje, miasto powinno zadbać

Jesteśmy zadowoleni, że urzędnicy przyjęli nasze zaproszenie do rozmów w formie, jaką zaproponowaliśmy, czyli w szerokim gronie i na Maślicach. Dyskusja przebiegała merytorycznie, a uczestnicy wskazali konkretne problemy. Dotyczyły głównie prawnych aspektów przejmowania przez miasto inwestycji, które sfinansują deweloperzy – wyjaśnia Renata Cierniak, przewodnicząca Rady Osiedla Maślice.
Chodzi o to, że niektórzy inwestorzy chcą wyłożyć pieniądze na drobne inwestycje, ale niekoniecznie dbać jeszcze o ich wieloletnią konserwację. A tego wymagają np. place zabaw. To zadanie mógłby przejąć Zarząd Zieleni Miejskiej.

Fundusz osiedlowy i czas na myślenie

Podczas rozmów pojawiły się także pomysły dofinansowania budżetu obywatelskiego przez deweloperów, a także utworzenia funduszu osiedlowego.
Środki mogłyby pochodzić między innymi z opłat za zajęcie pasa drogowego, opłat urzędowych dotyczących inwestycji deweloperskich na danym osiedlu, części zysków ze sprzedaży gruntów gminnych pod zabudowę, środków deweloperów/inwestorów zbierane na subkonto dedykowane danemu osiedlu – wyliczają radni.
Jak podkreśla Renata Cierniak, odczuwają niedosyt, ale to dopiero pierwsze rozmowy. Na razie nie planują organizacji kolejnych spotkań.
Dajemy urzędnikom czas na przemyślenia. Wnikliwie notowali, więc liczymy, że zapadną konkretne decyzje dotyczące inwestycji. Nasz optymizm jest bardzo powściągliwy, dopóki nie będzie realnych działań – mówi przewodnicząca Rady Osiedla Maślice.
REKLAMA
RO Maślice

Miasto skore do współpracy

Rozmawialiśmy o generalnych potrzebach i zasadach współpracy między urzędem miasta, radą osiedla i inwestorami zewnętrznymi. W ten sposób próbujemy również realizować zadania w innych częściach miasta w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – tłumaczy nam Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej.
Podaje za przykład planowaną rewitalizację skweru im. Adolfa Marii Bocheńskiego, którą dofinansuje Skanska S.A. O tym przedsięwzięciu pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.
Jeśli takie pomysły pojawią się na Maślicach, i znajdą się chętni partnerzy do współfinansowania tych zadań, to będziemy chcieli je realizować wspólnie – zapowiada Świerczewski.

Postawa godna pochwały

Zdaniem przedstawiciela CTE Investments trudno w tym momencie stwierdzić, czy spotkanie przełoży się na realne działania. Możliwe jednak, że na osiedlu powstanie w najbliższych miesiącach plac zabaw współfinansowany przez deweloperów, co może stanowić osiągnięcie pewnego celu.
Doceniamy inicjatywę rady osiedla i deklarujemy wsparcie pomysłów oraz projektów zgłaszanych przez lokalną społeczność – mówi Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu CTE Investments.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA