Thespian walczy o architektoniczną nagrodę ''Polityki''

Thespian walczy o architektoniczną nagrodę ''Polityki''

Wrocław
REKLAMA

W tym roku redakcja ''Polityki'' po raz pierwszy przyzna swoją nową nagrodę w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego. Wśród nominowanej piątki znalazł się wrocławski budynek usługowo - apartamentowy Thespian. Laureata poznamy 22 maja.

W walce o nagrodę architektoniczną ''Polityki'' Thespian zmierzy się z czterema rywalami. Wśród nominowanych znaleźli się również: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, VitkAc - dom handlowy w Warszawie, koncepcja zabudowy fragmentu dzielnicy Wola w Warszawie ''19 Dzielnica'' i kościół w Tarnowie nad Wisłą.

- Wzorcowy przykład szacunku dla urbanistycznego kontekstu miejsca. Od frontu doskonale wpisuje się w XIX-wieczny charakter placu, przy którym stoi, od tyłu - poprzez szklaną wieżę - nawiązuje do sąsiednich modernistycznych wieżowców - tak nominację dla Thespiana uzasadnia ''Polityka''.

Na nagrodę ma szansę wrocławska pracownia Maćków, bo to właśnie ona zaprojektowała wyróżniony budynek.

- Staranne wykończenie, oryginalna fasada stworzona z podwójnej warstwy szyb, elegancka forma także składają się na klasę inwestycji. Ruchome elementy elewacji, umieszczone między warstwami szyb, sprawiają, że za każdym razem budynek wygląda nieco inaczej. Nie jest to projekt, który by zaskakiwał, szokował, budził wielkie emocje. Ale jest na pewno wzorcowym przykładem architektury przemyślanej i tworzonej z wielką kulturą - komplementują projekt organizatorzy konkursu.

O miejsce w ścisłym finale nie było łatwo.

- Otrzymaliśmy 117 propozycji. W finale pierwszej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się wyłącznie realizacje zaprojektowane w polskich biurach architektonicznych. To dowód jakości tego, co się rodzi w głowach naszych specjalistów. Optymistyczne jest i to, iż wśród pięciu nominacji znalazła się inwestycja realizowana za pieniądze publiczne. Okazuje się, że śmiałość wyborów przestaje być domeną inwestorów prywatnych - czytamy na stronie internetowej konkursu.

Laureata poznamy podczas uroczystej gali 22 maja w Teatrze Kamienica w Warszawie.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA