[Wrocław] Pociągiem do Warszawy pojedziemy dwa razy szybciej?

[Wrocław] Pociągiem do Warszawy pojedziemy dwa razy szybciej?

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Dwie i pół zamiast pięciu godzin - tyle jechalibyśmy pociągiem z Wrocławia do Warszawy, jeśli rząd zrealizowałby projekt połączenia dwóch miast trasą biegnącą praktycznie w linii prostej. Wystarczyłoby wybudować niecałe 50 km nowych torów i zelektryfikować kolejne 44. Koszt całej inwestycji nie przekroczyłby 3 mld złotych.

Po decyzji rządu, który odłożył budowę linii Y Kolei Dużych Prędkości do co najmniej 2030 r. i projekcie Ministerstwa Infrastruktury zakładającym przebieg trasy do Warszawy z wykorzystaniem Centralnej Magistrali Kolejowej, wrocławianie przez najbliższe kilkanaście lat byliby skazani na czterogodzinną jazdę pociągiem do stolicy przez Opole i Częstochowę.

Nie chcą się z tym pogodzić politycy z obozu Rafała Dutkiewicza i zaproponowali alternatywną trasę biegnącą niemalże w linii prostej pomiędzy Wrocławiem a Warszawę. Pod koniec ubiegłego roku uchwałę w tej sprawie złożyli w sejmiku województwa radni klubu ''Obywatelski Dolny Śląsk'', teraz do inicjatywy włączył się również senator Jarosław Obremski.

- Konfiguracja trasy jest taka, że wystarczy wybudować odcinek między Wieruszowem a Sieradzem o długości około 50 km, by wykorzystując już istniejące tory można było przejechać z Wrocławia do Warszawy mniej więcej w linii prostej - mówi dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, autor koncepcji.

Stworzenie nowego korytarza o długości 338 km, który połączy Wrocław i Warszawę (przez Łódź) skróci podróż pociągiem do 2,5 godzin. Projekt zakłada dwa etapy takiej inwestycji.

W pierwszym trzeba byłoby zbudować wspomniane 49 km linii dwutorowej pomiędzy Wieruszowem a Sieradzem (po której pociągi jeździłyby z prędkością 160 km/h), zelektryfikować kolejne 45 km torów między Oleśnicą i Kępnem i postawić na tym odcinku trzy wiadukty.

Między Sieradzem, Łodzią i Warszawą do zrobienia są tylko lokalne naprawy nawierzchni i zakończenie trwających już modernizacji. Pierwszy etap pochłonąłby od 1 do 1,3 mld zł i pozwoliłby skrócić czas dojazdu z Wrocławia do Warszawy do 3 godzin.

W drugim etapie trzeba byłoby zmodernizować około 150 km linii kolejowej (między Wrocławiem a Wieruszowem, Sieradzem a Łodzią i Łodzią a Gałkówkiem), by pociągi mogły po niej jeździć z prędkością 160 km/h. Ta część inwestycji kosztowałaby około 1,5 mld złotych i skróciła podróż do 2,5 h.

- Oszczędność czasu jest rzędu 50 proc w porównaniu z obecnie istniejącym połączeniem - dodaje dr Kruszyna.

Kontrpropozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada modernizację trasy z Wrocławia do Warszawy przez Opole, Częstochowę i Centralną Magistralę Kolejową (jej długość to 423 km). Czas przejazdu skróciłby się do 3 godzin i 50 minut, a koszt takiej inwestycji to około 1,5 mld złotych.

- Sama eksploatacja naszej trasy byłaby tańsza, nie mówiąc już o krótszej podróży. Dlatego mamy nadzieję, że rząd przychyli się do naszej propozycji - mówi prezydent Rafał Dutkiewicz.

Sama budowa nie zajęłaby zbyt dużo czasu.

- Techniczne wybudowanie tej linii jest sprawą błahą i szybką w realizacji. Jest jednak jeszcze cały proces projektowania, uzgadniania, ustalania zgodności z wymaganiami środowiska. A przed nim jeszcze proces politycznym. Przy dobrej woli można to jednak zrobić bardzo szybko - dodaje dr Maciej Kruszyna.

Teraz piłka jest po stronie Sławomira Nowaka.

- My możemy projekt przedkładać i za nim lobbować. Decyzja leży po stronie Ministerstwa Infrastruktury. Jeszcze w styczniu chcę spotkać się z ministrem Nowakiem i osobiście przedstawić mu nasz wariant połączenia - podsumowuje Rafał Dutkiewicz.

Autor: Tomasz Matejuk
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...
W Warszawie powstaje Varso Tower, najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej [FILM]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...