DODAJ

Wrocław: Projekt tramwaju na Jagodno tańszy, niż się spodziewano. O ponad 600 tysięcy złotych

Komunikacja publiczna / Wrocław
Wrocław: Projekt tramwaju na
Mariusz Bartodziej
2018-10-16 08:55:50
Pięć firm chciało zaprojektować trasę tramwajową na Jagodno, przy czym tylko jedna zmieściła się w zaplanowanym przez magistrat budżecie. Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-Projekt wykona zadanie do 2020 roku, za niespełna milion złotych. Pojazdy mają ruszyć dwa lata później.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. rozstrzygnęły 15 października przetarg na zaprojektowanie trasy tramwajowej od ulicy Świeradowskiej do pętli przy ul. Kajdasza. Zwycięzca, Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-Projekt Sp. z o.o., zaoferował realizację przedsięwzięcia za 808 tys. 100 zł brutto. Będzie miał na to 14 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Listę ofert poznaliśmy 7 września (początkowo miał to być 30 sierpnia, ale urzędnicy wydłużyli termin). Zgłosiło się pięciu chętnych. Oprócz przyszłego zwycięzcy jeszcze Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o. (1 mln 942 tys. zł), WYG International Sp. z o.o. (2 mln 272 tys. zł), Multiconsult Polska Sp. z o.o. (2 mln 300 tys. zł) oraz konsorcjum firm TPF Sp. z o.o. i TPF Getinsa Euroestudios S.L. (2 mln 501 tys. zł). Miasto chciało przeznaczyć na ten cel 1 mln 451 tys. zł.

Tramwaj pojedzie za cztery lata

O ogłoszeniu przetargu informowaliśmy w lipcu.

Wykonawca jest zobowiązany do pełnienia nadzoru autorskiego do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub równoważnego dokumentu dla robót zrealizowanych na podstawie opracowania wykonanego według wzoru umowy. Planowany termin zakończenia robót i sprawowania nadzoru to 31.12.2022 roku – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Cała, dwutorowa trasa tramwajowa ma liczyć około 2,5 kilometra i kończyć się pętlą tramwajowo-autobusową. Na trasie zaplanowano 5 par przystanków tramwajowych.

Dodajmy, że zgodnie z zaprezentowanym jakiś czas temu Wrocławskim Programem Tramwajowym, trasa na Jagodno znalazła się wśród najpilniejszych inwestycji przewidzianych do realizacji po 2022 roku. Przedsięwzięcie jest też ujęte w zaktualizowanej wersji planu transportowego.

Tramwaj na Maślice też w fazie projektowania

W tym roku Wrocławskie Inwestycje wybrały także wykonawcę koncepcji trasy tramwajowej na Maślice, wraz z projektem przebudowy ul. Maślickiej, o czym donosiliśmy w maju. Wartość umowy w tym przypadku także wyniosła niespełna milion złotych

Jagodno w rozbudowie

Jagodno czekają jeszcze inwestycje kilku rodzajów. Od kilkunastu miesięcy trwa przebudowa ul. Buforowej, warta blisko 80 mln zł. O szczegółach tego przedsięwzięcia pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku.

mat. inwestora


Mieszkańcy tego osiedla wyczekują już budowy publicznego żłobka dla ponad 200 dzieci. O wyborze wykonawcy pisaliśmy we wrześniu.

Tutaj brakuje wszystkiego. Od kilkunastu lat w polach powstaje sypialnia Wrocławia, w sąsiedztwie pojedynczych historycznych domów. Cokolwiek by się tu budowało, będziemy zadowoleni – mówiła nam Małgorzata Konieczna, przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno.

Materiały inwestora


Na tym nie koniec. W tej części miasta powstaną w najbliższych latach tysiące mieszkań. O realizacji osiedla Scandi, czyli ponad 100 inteligentnych domów, donosiliśmy we wrześniu. W sierpniu natomiast informowaliśmy, że wzdłuż ul. Buforowej zamierza budować jeszcze kilku dużych deweloperów.

Materiały inwestora