Raport: Wrocław biurowcami stoi. Jesteśmy jednym z wiodących rynków w Polsce

Raport: Wrocław biurowcami stoi. Jesteśmy jednym z wiodących rynków w Polsce

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Pod względem podaży istniejącej powierzchni biurowej stolica Dolnego Śląska ustępuje tylko Warszawie i Krakowowi. A na tym nie koniec - we Wrocławiu cały powstają nowe biurowce, które błyskawicznie znajdują najemców. Znawcy rynku tłumaczą, że więcej nowych biur buduje się tylko w stolicy, a o powodzeniu inwestycji decyduje przede wszystkim jej lokalizacja. Zapraszamy do lektury raportu poświęconego najważniejszym powstającym i planowanym obiektom biurowym w naszym mieście.

Eksperci podkreślają, że Wrocław należy do najprężniej rozwijających się rynków biurowych w naszym kraju. Więcej biur buduje się tylko w stolicy.

- We Wrocławiu powstaje obecnie 140 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z tego 70 tysięcy, czyli połowa jest już wynajęta. To znaczy, że biura wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i zapotrzebowanie jest znaczne, zwłaszcza na biura położone w dobrej lokalizacji i dogodnie skomunikowane z centrum miasta - tłumaczy Julita Spychalska z Jones Lang LaSalle.

Do inwestorów, którzy najbardziej przyczyniają się do rozwoju rynku biurowego w naszym mieście na pewno zalicza się Skanska. Firma na początku przyszłego roku skończy prace nad drugim z budynków w kompleksie Green Towers przy ulicy Strzegomskiej. W całym zielonym kompleksie znajdzie się w sumie ponad 23 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 95 procent jest już wynajęte.

W lipcu szwedka firma ruszyła też z budową biurowca Green Day na skrzyżowaniu ulicy Szczytnickiej z Wyszyńskiego. Budynek ma być gotowy na początku 2014 roku, a rok później skończony powinien zostać trzeci biurowiec Skanskiej, tym razem na ul. Piotra Skargi, w miejscu gdzie kiedyś stała dawna drukarnia

W biura mocno inwestuje też Vantage Development. Już gotowy jest biurowiec Epsilon przy ulicy Rychtalskiej - to pierwszy budynek centrum biznesowego, które ma powstać w ramach Promenad Wrocławskich. Deweloper rozpoczął już też prace nad kompleksem biurowo-usługowym Delta 44 przy ul. Dąbrowskiego, a niewykluczone, że w przyszłym roku ruszy budowa biurowca Gamma przy ulicy Fabrycznej.


Z kolei Archicom rozbudowuje kompleks West Forum na zachodzie Wrocławia.

- W ramach tego kompleksu przystąpiliśmy do budowy drugiego obiektu. Pierwszy, o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych już stoi – jego najemcą jest spółka Sygnity. Teraz trwają prace nad budynkiem o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych – spodziewamy się finalizacji w okresie 1-1,5 roku. West Forum będzie poddawany certyfikacji. Stawiamy na zrównoważony rozwój i trendy proekologiczne, ponieważ stają się one powoli standardem na rynku – mówiła nam wiosną Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu.

Gotowy jest już położony nieopodal 7-kondygnacyjny biurowiec na Babimojskiej (boczna Strzegomskiej). Biurowiec postawiła wrocławska firma telekomunikacyjna Ultranet, która przeniesie tam swoją siedzibę.

Blisko 8 tysięcy mkw. powierzchni biurowej zaoferuje kolejny budynek w tej okolicy, który powstanie w ramach kompleksu Centrum Biznesu Millennium Towers przy ul. Strzegomskiej. Planowany biurowiec ma mieć 14 pięter, a do użytku powinien zostać oddany jesienią 2013 roku.

Wkrótce powinna też ruszyć budowa centrum biurowego Business Garden Wrocław, usytuowanego przy Wzgórzu Mikołajskim. Inwestor, firma SwedeCenter ogrodziła już teren budowy.

Sporo dzieje się też w okolicach Dworca Głównego. Powoli dobiega końca budowa Aquarius Business House przy Swobodnej. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w listopadzie. Zakończenie drugiego etapu zaplanowano na wrzesień 2013 roku. W kompleksie składającym się z dwóch 7-kondygnacyjnych budynków znajdzie się 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. 

Obiekt hotelowo-biurowy powstanie też u zbiegu ulic Małachowskiego i Dworcowej - tam, gdzie kiedyś był dworzec PKS, a od kilkunastu lat teren niszczał. Budynek postawi firma z kapitałem ukraińskim, a nad projektem pracują architekci z renomowanej wrocławskiej pracowni Maćków.

Dwa nowoczesne biurowce powstają w samym sercu miasta, tuż obok siebie, przy zbiegu ulicy Oławskiej z Łaciarską. Jeden, już prawie gotowy, będzie się nazywał Quantum Oławska, drugi, którego przebudowa ruszyła w czerwcu – Save The World. Kiedyś mieściły się tam zabytkowe domy handlowe, wzniesione na początku ubiegłego wieku. 

Biurowce powstają też z dala od centrum Wrocławia. Najlepszym przykładem są dwie inwestycje: Eco Office, który na Oporowie stawia podwrocławska firma z branży spożywczej  i 4-kondygnacyjny obiekt na Klecinie. Wałbrzyska Office Center, bo tak oficjalnie nazywa się biurowiec ma być gotowy pod koniec 2013 r. 

Jak tłumczą znawcy rynku nieruchomości biurowych, biorąc pod uwagę tylko inwestycje, które już oddano do użytku, też plasujemy się w czołówce.

- Wrocław jest trzecim, po Warszawie i Krakowie, największym rynkiem biurowym w Polsce, z podażą na poziomie 400 tys. mkw. Współczynnik pustostanów jest bardzo niski, wynosi tylko 4 procent, co potwierdza, że nowe biura sprzedają się bardzo szybko – mówi Julita Spychalska z Jones Lang LaSalle.

Jej słowa potwierdza raport podsumowujący sytuację na rynku nieruchomości biurowych w największych polskich miastach, o którym pisaliśmy w lipcu.

A patrząc na powstające nowe inwestycje, nie da się nie zauważyć, że perspektywy na przyszłość też są optymistyczne.

- Cały czas są plany budowy nowych biurowców. Część już powstaje, rozwija się m.in. kompleks West Forum, wkrótce ruszy Business Garden Wrocław, rozbudowywane są także parki biurowe w różnych częściach Wrocławia. Kluczowym elementem decydującym o zainteresowaniu daną inwestycją jest dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta – podsumowuje Julita Spychalska.

Czy Waszym zdaniem potrzebne są nowe biurowce we Wrocławiu? Zachęcamy do dyskusji.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA