Wrocław: Trwa remont Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Za ponad 15 milionów złotychźródło: Materiały inwestora

Wrocław: Trwa remont Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Za ponad 15 milionów złotych

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Za wykonanie planowanego zakresu prac firma Alfa Dach, jedyny chętny, oczekiwała ponad 18 mln zł. Teatr wynegocjował z nią realizację do przyszłego roku za kwotę o 3 mln zł mniejszą m.in. termomodernizacji budynku przy ulicy Rzeźniczej, instalacji baterii fotowoltaicznych na dachu i remontu widowni. Prawie 5,6 mln zł pochodzi ze środków unijnych.
Wykonawcą przebudowy budynku przy ul. Rzeźniczej 12 zostało w wyniku przeprowadzonych negocjacji wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach Sp. z o.o. Rozpoczęło prace w połowie września. Ma je zakończyć do końca I kwartału 2019 roku. Otrzyma wynagrodzenie w wysokości 15 mln 267 tys. zł brutto. 5 mln 561 tys. zł pochodzi ze środków unijnych, a 9 mln 706 tys. zł wyłoży miasto (o 3,2 mln zł więcej, niż początkowo planowało).
Zakres prac obejmuje ocieplenie budynku wraz z zamontowaniem nowych okien, wymianę instalacji elektrycznej, klimatyzacji i systemu wentylacyjnego, a także montaż baterii fotowoltaicznych na dachu (pozwoli to zwiększyć efektywność energetyczną o 66,13%). Ponadto wykonawca wyremontuje foyer oraz, całkowicie, widownię Dużej Sceny (z wymianą foteli). W całym obiekcie (w tym przy scenie) zastosuje energooszczędne oświetlenie ledowe. Mimo prowadzonych prac teatr nie przestaje grać.
W listopadzie – 27, 28 i 29 – gościnnie, w Teatrze Muzycznym Capitol, gramy po raz ostatni w tym roku "Garbusa" Sławomira Mrożka w reżyserii Marka  Fiedora – mówi Tatiana Drzycimska, rzecznik Wrocławskiego Teatru Współczesnego. – Do końca 2018 roku gotowa będzie do eksploatacji Scena na Strychu. Myślę, że już niedługo wywiesimy repertuar na styczeń 2019 r. Duża Scena ruszy w kwietniu 2019 r.
Materiały inwestora

Ponowny remont niezbędny

Budynek przy ul. Rzeźniczej 12 powstał w latach 1928-1929. Ostatnia przebudowa zakończyła się w 2003 roku.
Wtedy technikę analogową stopniowo zastępowała technika cyfrowa i inne były standardy oszczędzania energii. Teatr przez ten czas uległ dekapitalizacji, sprzęt oświetleniowy niezbędny do realizacji  przedstawień był z minionej epoki i – nie dość, że przestarzały – był bardzo energochłonny. Budynek wymagał ocieplenia, przestała działać klimatyzacja – wyjaśnia Tatiana Drzycimska.
REKLAMA
Dodaje, że ponadto widzowie skarżyli się na zbyt małe odległości między rzędami na widowni Dużej Sceny. Jak zapowiada Drzycimska, wszystko ma się zmienić teraz na lepsze.
Do celów projektu należą wzrost efektywności energetycznej (oszczędność 66,13%), częściowe zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej tymi odnawialnymi, obniżenie kosztów funkcjonowania oraz redukcja zanieczyszczenia środowiska przez WTW (szczególnie zmniejszenie emisji CO2).
Wikimedia Commons

Dwa przetargi unieważnione

WTW wyłonił 5 marca wykonawców dokumentacji projektowej dla termomodernizacji budynku przy ul. Rzeźniczej 12. Poznańska pracownia Sound&Space Sp. z o.o. zajęła się oświetleniem scenicznym, a resztą – Powersun Sp. z o.o. z Lublina. Łączny koszt wyniósł 164 tys. zł brutto.
Do pierwszego przetargu na realizację inwestycji zgłosiła się tylko firma Alfa Dach, oczekująca 18 mln 211 tys. zł. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na ten cel 12 mln 317 tys. zł, dlatego unieważnił postępowanie. Za drugim razem nie zgłosił się nikt, więc WTW postanowił zmniejszyć zakres prac. Pierwotny plan opisywaliśmy w sierpniu.
Wrocławski Teatr Współczesny

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA