Przebudowa Capitolu opóźni się o 4 miesiące. Imiela: spodziewaliśmy się tego

Przebudowa Capitolu opóźni się o 4 miesiące. Imiela: spodziewaliśmy się tego

Wrocław
REKLAMA

O cztery miesiące opóźni się zakończenie prac budowlanych przy przebudowie Teatru Muzycznego Capitol. W sierpniu podpisano aneks do umowy, w myśl którego roboty mają zakończyć się nie w grudniu bieżącego roku, ale dopiero pod koniec kwietnia 2013 roku. Jak tłumaczy nam dyrektor Capitolu, opóźnienia mają związek z przedłużającym się wyborem wykonawcy i późniejszymi komplikacjami na budowie. - Od dawna zakładamy bezpieczny margines czasowy i termin otwarcie teatru się nie zmieni - zapewnia Konrad Imiela.

W przegłosowanej w czwartek przez rajców zmianie uchwały o budżecie miasta na 2012 rok, zmniejszono o ponad 6 mln złotych wpływy z funduszy strukturalnych na przebudowę Teatru Muzycznego Capitol. Środki te zostały przesunięte na 2013 rok. Zmalały też znacząco (o ponad 15 mln złotych ze środków własnych oraz o ponad 22 mln złotych w ramach środków z UE) tegoroczne wydatki na ten cel. Te pieniądze zostaną zapłacone wykonawcy w przyszłym roku.

Skąd te przesunięcia? Skarbnik miasta zapewnia, że zmiany dotyczą tylko terminu rozliczenia inwestycji.

- Realizacja od strony rzeczowej przebiega bez zakłóceń. Chodzi jedynie o przesunięcia płatności - podkreślał na czwartkowej sesji Rady Miejskiej Marcin Urban.

To nie do końca prawda. Jak czytamy w uchwale, zmniejszenie wydatków na przebudowę Teatru Muzycznego Capitol ma związek z zawarciem aneksu do umowy między generalnym wykonawcą – Warbud S.A. a Teatrem Muzycznym Capitol, w myśl którego przesunięciu uległ termin zakończenia prac budowlanych związanych z inwestycją z 31 grudnia 2012 roku na 30 kwietnia 2013 rok.

Jak udało nam się ustalić, aneks terminowy do umowy podpisano 24 sierpnia 2012 roku. Jak tłumaczy nam Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Capitolu, jedną z przyczyn opóźnienia jest fakt, że teatr został zamknięty w noc sylwestrową 2010/2011, a Warbud wszedł na plac budowy dopiero w maju 2011.

- Było to później niż zakładaliśmy, ponieważ po ogłoszeniu wyniku przetargu na wybór Generalnego Wykonawcy, kilka firm odwołało się od niego do Krajowej Izby Odwoławczej, a jej prace opóźniły finalne wyłonienie wykonawcy - wyjaśnia Konrad Imiela.

Już w trakcie prac ziemnych na budowie stwierdzono, że poziom wód gruntowych jest wyższy niż szacowano, co wywołało pewne komplikacje, które pochłonęły trochę czasu.

- W związku z tym spodziewaliśmy się możliwości niewielkiego opóźnienia, a procedury prowadzące do podpisania takiego aneksu są czasochłonne, toteż rozmowy dotyczące przesunięcia terminu trwały od dawna. Przez cały czas zakładamy bezpieczny margines na czas naszej przeprowadzki do nowego budynku i prób do premiery na otwarcie teatru - tłumaczy Konrad Imiela. I dodaje:

- Dlatego też zostaną utrzymane terminy, o których od dawna informowałem opinię publiczną, czyli rozpoczęcie prób do "Mistrza i Małgorzaty" w czerwcu 2013 i premiera tego spektaklu otwierająca teatr 26 września 2013 roku.

Przedstawiciele Teatru Muzycznego Capitol zapewniają, że podpisanie aneksu terminowego nie było dla nich nagłą niespodzianką.

- Jest to korekta umowy, ustalana od wielu miesięcy, na którą byliśmy przygotowani - dodaje Konrad Imiela.

Dyrektor Capitolu uspokaja, że prace na budowie idą dobrze.

- Niebawem cały budynek będzie już zadaszony. Wewnątrz prowadzone są równolegle prace instalatorskie, wykończeniowe i konserwatorskie. Zamontowane w oknach framugi przygotowane są do oszklenia, w pomieszczeniach biurowych kładzione są już gładzie szpachlowe - relacjonuje Konrad Imiela.

Na Scenie Kameralnej trwa montaż izolacji akustycznej, Na Dużej Scenie - już pod dachem - zawieszono żelazną kurtynę i zamontowano mechanizm podnoszący i opuszczający podłogę sceny, podobnie w fosie orkiestry. W zabytkowej części budynku konserwatorzy nakładają złocenia i srebrzenia. Z zewnątrz widać już gotową elewację od strony ul. Piłsudskiego i Komandorskiej.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA