Ulica Świdnicka we Wrocławiu znalazła się w pierwszej dziesiątce najdroższych ulic handlowych w Polsce. Pierwsze miejsce w Polsce zajął ponownie warszawski Nowy Świat.
Causeway Bay w Hongkongu, gdzie za jeden metr kwadratowy trzeba zapłacić ponad 22 tys. euro rocznie, czyli ponad 90 tys. zł, zyskała miano najdroższej lokalizacji handlowej na świecie. To wyniki najnowszego raportu ''Główne ulice handlowe na świecie'' przygotowywanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Raport, przygotowywany przez firmę Cushman & Wakefield od 27 lat, porównuje czynsze w najważniejszych 326 lokalizacjach handlowych w 62 krajach. Obejmuje także ranking sporządzony w oparciu o najdroższą lokalizację w każdym z monitorowanych państw.
W porównaniu z danymi z ubiegłego roku czynsze przy większości polskich ulic handlowych pozostały niezmienne lub odnotowały kilkuprocentowe spadki. Nowy Świat w Warszawie, najdroższa ulica w Polsce, utrzymała stawkę 1020 euro za mkw. rocznie. Podobnie jest przy ulicy Floriańskiej w Krakowie, zajmującej drugą pozycję z niezmienionym czynszem w wysokości 948 euro rocznie. Spadki odnotowano m.in. we Wrocławiu oraz w Gdyni.
- Pustostany przy głównych ulicach handlowych w Polsce należą do rzadkości. Najczęściej wynajmowane są lokale na potrzeby restauracji, drogerii czy banków. Wzrost czynszów w Szczecinie związany jest z otwarciem Galerii Kaskada przy Al. Niepodległości w drugiej połowie ubiegłego roku, co podniosło atrakcyjność lokalizacji - mówi Katarzyna Michnikowska z działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield.
Wrocławską ulicę Świdnicką, gdzie w przekroju rocznym za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 540 euro wyprzedza aż pięć warszawskich lokalizacji. Na liście wyżej plasuje się też poznańska ulica Półwiejska i katowicka 3 Maja. Dziesiątkę najdroższych traktów w Polsce zamyka szczecińska aleja Niepodległości.
Polskę w światowym rankingu reprezentuje warszawski Nowy Świat, który zanotował spadek o dwie pozycje. Wyprzedza on m.in. najdroższe ulice handlowe Buenos Aires, Lizbony, Bangkoku, Bukaresztu, Wilna oraz Bratysławy. Wyższe czynsze od Polski mają z kolei np. Węgrzy i Czesi w naszej części Europy czy takie kraje jak Wietnam, Liban i Tajwan.