Urzędnicy chcą być eko. Przy Hubskiej powstanie energooszczędny kompleks źródło: mat. inwestora

Urzędnicy chcą być eko. Przy Hubskiej powstanie energooszczędny kompleks

Wrocław, WIZUALIZACJE
REKLAMA
Magistrat bierze się za modernizację kompleksu przy ulicy Hubskiej we Wrocławiu. – Nowa siedziba urzędu będzie wizytówką i demonstratorem, obrazującym działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych – podkreślają urzędnicy.
Spółka Wrocławskie Inwestycje właśnie ogłosiła przetarg na kompleksową modernizację budynków użyteczności publicznej przy ul. Hubskiej 8-16. W tych budynkach kiedyś znajdowała się centrala RUCH-u. Kilka lat temu obiekt stał się własnością gminy Wrocław.
Wyłoniony w postępowaniu wykonawca zajmie się zaprojektowaniem i przeprowadzeniem prac budowlano-instalacyjnych, polegających na rozbudowie z nadbudową i zmianą sposobu użytkowania części budynków biurowo-magazynowych na cele usług administracji wraz z budową nowych części obiektu. Powstanie też nowy parking, zjazd z drogi publicznej i infrastruktura techniczna.

Istniejące budynki D, A i B+p pójdą do rozbiórki, w ich miejsce powstaną nowe budynki A i B+p, a budynki C zostaną poddane niezbędnej rozbudowie z nadbudową i zmianą sposobu użytkowania.

Na wszystkie prace wykonawca będzie miał czas do 31 maja 2018 roku.



Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, głównym celem tej inwestycji jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 

Poprawa efektywności energetycznej jak zapewniają urzędnicy będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.

Nowa siedziba urzędu miasta będzie wizytówką i demonstratorem, obrazującym działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych – podkreślają urzędnicy.



Jednocześnie, dodają w magistracie, inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.

Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.

Jak dodają urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.



Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.

Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 
REKLAMA
Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.


Projekt całej inwestycji przygotowała pracownia CREOproject.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA