DODAJ

Wrocław: Więcej myjni samochodowych na Maślicach. Kolejna ma stanąć obok nowo powstałej

Handel / Wrocław
Wrocław: Więcej myjni samochodowych
Mariusz Bartodziej
2018-05-28 08:57:27
Obiekt usługowy ma się znaleźć pomiędzy stawem Królewieckim a Biedronką. Jedna myjnia samochodowa już funkcjonuje w tej lokalizacji. Następna ma powstać przy ulicy Maślickiej, czemu sprzeciwili się mieszkańcy przy wsparciu rady osiedla.

Prywatny inwestor złożył 16 maja wniosek o pozwolenie na budowę przy zbiegu ulic Królewieckiej i Narzędziowej stacji kontroli pojazdów z usługami towarzyszącymi oraz bezdotykową myjnią ośmiostanowiskową. Ma stanąć na działce nr 10/3, o powierzchni ponad 2,3 tys. mkw. Za projekt odpowiada Grzegorz Kłopocki z pracowni Meta4a Architekci.

UM Wrocławia


Myjnia po sąsiedzku już funkcjonuje

Tuż obok, przy Królewieckiej 66, powstał już obiekt tego typu. Zajął działkę nr 2/2, której powierzchnia wynosi 1 071 mkw. Za realizację samoobsługowej myjni czterostanowiskowej z kontenerem technicznym odpowiada inny prywatny inwestor niż w przypadku tej, która ma powstać po sąsiedzku. Pozwolenie na budowę otrzymał w sierpniu ubiegłego roku.

Radni liczą na odpowiedzialne podejście inwestora

Z punktu widzenia rozwoju osiedla byłoby lepiej, gdyby tego rodzaju obiekty usługowe były bardziej rozproszone. Kolejna myjnia mogłaby powstać na przykład w okolicach stadionu czy przy ulicy Szczecińskiej. Utworzenie dwóch obok siebie może zintensyfikować korki na Królewieckiej – mówi nam Sławomir Czerwiński, przewodniczący zarządu osiedla Maślice.

W jego ocenie planowana inwestycja nie przyczyni się znacząco do zwiększenia hałasu, ponieważ ul. Królewiecka i tak jest już obciążona dużym ruchem samochodowym. Ważne jednak, by myjnia nie była czynna przez całą dobę, ponieważ korzystanie z niej w nocy może być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Podobnie ma się kwestia oświetlenia, które, zdaniem radnego, powinno być ograniczone w późnych godzinach.

Mamy nadzieję, że inwestor podejdzie do realizacji swoich planów w sposób odpowiedzialny. Podobnie urzędnicy, wydając pozwolenie na budowę. Jeżeli mieszkańcy zgłoszą nam jakieś problemy, z chęcią podejmiemy działania i spotkamy się z przedsiębiorcą – zapowiada Sławomir Czerwiński.

Dodaje, że wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przy wsparciu pracowników naukowych z Zakładu Zagospodarowania Przestrzennego UWr pracują nad koncepcją zagospodarowania terenu przy stawie Królewieckim. Oczekują, by gruntowa ulica Narzędziowa została docelowo wyłączona z ruchu samochodowego. Zakaz nie obejmowałby służb porządkowych.
 
Planowana myjnia powinna być ostatnią inwestycją tego typu wzdłuż tej drogi. Dalej powinno być już tylko miejsce na komunikacje publiczną (tramwaj) oraz tereny sportowo-rekreacyjne z odpowiednią infrastrukturą – stwierdza Czerwiński.

Kolejny obiekt w planach

Trzecia myjnia ma powstać przy ul. Maślickiej 104, blisko zbiegu z Brodnicką. Rada Osiedla Maślice zaopiniowała jednak negatywnie realizację tego typu inwestycji w tej lokalizacji. Swoje stanowisko argumentowała m.in. dużym ruchem w rejonie skrzyżowania oraz wzmożonym hałasem. O szczegółach pisaliśmy w styczniu.

Jak informuje nasz przedstawiciel rady, inwestor otrzymał odmowę ze strony magistratu, jednak odwołał się od decyzji. Procedura jeszcze trwa.

UM Wrocławia


W pobliżu powstanie także N-Park

Niedaleko planowanej myjni przy ul. Królewieckiej, przy zbiegu z Maślicką, powstaje park handlowy z powierzchnią najmu 5,3 tys. mkw. Znajdzie się przy nim parking zewnętrzny na 150 miejsc. O tej inwestycji pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

materiały inwestora