[Wrocław] Wrocław w gronie najbardziej innowacyjnych samorządów

[Wrocław] Wrocław w gronie najbardziej innowacyjnych samorządów

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Tak wynika ze sporządzonego przez "Rzeczpospolitą" rankingu innowacyjności polskich miast - stolica Dolnego Śląska zajęła w nim szóste miejsce (razem z 7 innymi miastami). Wyprzedziło nas dwanaście innych samorządów, a polskim liderem innowacyjności jest Tarnów.

Często informuje Was, że branża IT w stolicy Dolnego Śląska rozwija się dynamicznie, co rusz kolejne koncerny informatyczne ogłaszają plany zatrudnienia nowych pracowników w swoich wrocławskich oddziałach, a niektórzy zaczynają mówić już o Wrocławiu jako o polskiej Dolinie Krzemowej.

A jak na tle innych miast wypada nasz lokalny samorząd? Sprawdzili to dziennikarze "Rzeczpospolitej", a wyniki badań zawarli w rankingu najbardziej innowacyjnych samorządów. W tym zestawieniu Wrocław z wynikiem 14 punktów uplasował się na 6 miejscu, ex aequo z siedmioma innymi miastami na prawach powiatu (Bielsko-Białą, Łodzią, Lublinem, Rzeszowem, Szczecinem, Tychami i Zabrzem).

Wyżej oceniono innowacyjność dwunastu innych samorządów. Liderem rankingu jest Tarnów (19 pkt.), drugie miejsce wspólnie okupują Gliwice, Rybnik i Świnoujście (po 18 pkt.), a na trzecim stopniu podium z 17 punktami znalazł się Poznań.

Dobrze oceniono możliwość załatwienia przez wrocławian spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. We Wrocławiu w ten sposób można rozwiązać kwestie związane z meldunkiem, ewidencją działalności, podatkami lokalnymi i komunikacją. Pozytywne noty wrocławski samorząd zyskał również za prowadzenie rejestracji zapytań przez internet, liczbę mieszkańców, którzy skorzystali z elektronicznej skrzynki podawczej i za szkolenie pracowników.

Dobrze na tle innych miast wypadamy też pod względem ilości miejsc z darmowym Internetem – w tej kategorii otrzymaliśmy maksymalną ilość punktów. Pozytywnie wypadamy pod względem prowadzenia przez gminę szkoleń dla mieszkańców, korzystania przez samorząd z elektronicznego udzielania zamówień publicznych, elektronicznego systemu informacji przestrzennej i zintegrowanego systemu zarządzania gminą.

Przeciętnie oceniono średnią liczbę uczniów przypadających w szkole na jeden komputer. Słabe noty Wrocław zebrał za liczbę prywatnych serwisów internetowych, a także za występowanie na terenie gminy obszaru bez internetu i unikalne rozwiązania wprowadzone przez samorząd.

Niezależnie od innowacyjności naszego samorządu, Wrocław jako miasto staje się ważnym punktem na mapie ośrodków IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

- We Wrocławiu od kilku lat dynamicznie rozwija się sektor IT – znajdują się tu centra renomowanych firm branży informatyczno-komputerowej i elektronicznej, np. HP, Google, czy IBM. Myślę, że wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Wrocław ma ogromne możliwości gospodarcze, które wynikają nie tylko z położenia geograficznego, ale również potencjału intelektualnego i poziomu rozwoju przedsiębiorczości, a to z kolei przekłada się na silną pozycję konkurencyjną wobec innych ośrodków IT w Europie Środkowo- Wschodniej – wyjaśnia Andrzej Przybyło, prezes wrocławskiej grupy AB - największego dystrybutora sprzętu elektronicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Autor: Tomek Matejuk
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...