Żarki niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu środków unijnych

Żarki niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu środków unijnych

śląskie
graviteo
REKLAMA

Gmina Żarki na czwartym miejscu w województwie śląskim wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepiej wykorzystujących środki unijne. W skali kraju Żarki zajęły 32 miejsce. W północnej części województwa śląskiego nie mają sobie równych.

Takie korzystne wyniki dla Gminy Żarki przyniósł Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" 2012 w zakresie wykorzystania środków unijnych. W rankingu zauważono gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia.
 
 

Ranking został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008 - 2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Przygotowując ranking "Europejski samorząd" redakcja wykorzystała dane z Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zestawienie powstało na podstawie danych o dochodach budżetowych pochodzących z funduszy unijnych oraz wielkości przyznanego jednostkom samorządu terytorialnego wsparcia unijnego z krajowych programów operacyjnych i regionalnych programów operacyjnych. Analizy dokonano w trzech kategoriach samorządów: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie.
Wyniki rankingu zatwierdziła niezależna kilkuosobowa kapituła składającą się z przedstawicieli instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Nasze miasto wypadło znakomicie w zestawieniu gmin najskuteczniej pozyskujących fundusze unijne (Europejski samorząd - ranking wykorzystania funduszy unijnych), w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie Żarki znalazły się na 32 pozycji w kraju! Przed nami z województwa śląskiego znalazły się tylko: Szczyrk (4 miejsce), Czeladź (30 miejsce), Strumień (31 miejsce).
- Mamy czwarte miejsce w województwie śląskim wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Dla nas to sukces - mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
W przypadku Gminy Żarki przychody z Unii Europejskiej w 2011 r. pozyskane na mieszkańca wynoszą 741 zł. Umowy podpisane w 2011 r. dają kwotę 551,60 zł na mieszkańca. W ub. roku zostało podpisanych 5 umów przez Gminę Żarki na wykorzystanie środków unijnych.
REKLAMA
- Osobiście bardzo cieszy mnie ta ocena. Jesteśmy małą gminą jurajską, ale skuteczną w pozyskiwaniu środków unijnych - przekonuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Warto jednak zauważyć, iż pozyskać to pierwszy krok. Zrealizować zadanie, rozliczyć to już osobny temat, który wymaga współpracy wielu osób, urzędników, instytucji.
Dzienniki Rzeczpospolita w komentarzu Artura Osieckiego zauważa, iż ,,dzięki aktywności samorządów lokalnych regionalne programy operacyjne są realizowane wciąż sprawniej niż programy krajowe. Zakończono już 14,4 tys. projektów. To przyczynek do tego, aby w okresie 2014 - 2020 więcej dotacji dzielić z poziomu regionalnego".
- Z takiego rozwiązania bylibyśmy bardzo zadowoleni, bo to jednak inwestycje w gminach, najbliżej mieszkańca najlepiej przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców - dodaje burmistrz Klemens Podlejski.

źródło: UMiG Żarki

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA