Tak wynika ze sporządzonego przez "Rzeczpospolitą" rankingu innowacyjności polskich miast - stolica Dolnego Śląska zajęła w nim szóste miejsce (razem z 7 innymi miastami). Wyprzedziło nas dwanaście innych samorządów, a polskim liderem innowacyjności jest Tarnów.
Często informuje Was, że branża IT w stolicy Dolnego Śląska rozwija się dynamicznie, co rusz kolejne koncerny informatyczne ogłaszają plany zatrudnienia nowych pracowników w swoich wrocławskich oddziałach, a niektórzy zaczynają mówić już o Wrocławiu jako o polskiej Dolinie Krzemowej.
A jak na tle innych miast wypada nasz lokalny samorząd? Sprawdzili to dziennikarze "Rzeczpospolitej", a wyniki badań zawarli w rankingu najbardziej innowacyjnych samorządów. W tym zestawieniu Wrocław z wynikiem 14 punktów uplasował się na 6 miejscu, ex aequo z siedmioma innymi miastami na prawach powiatu (Bielsko-Białą, Łodzią, Lublinem, Rzeszowem, Szczecinem, Tychami i Zabrzem).
Wyżej oceniono innowacyjność dwunastu innych samorządów. Liderem rankingu jest Tarnów (19 pkt.), drugie miejsce wspólnie okupują Gliwice, Rybnik i Świnoujście (po 18 pkt.), a na trzecim stopniu podium z 17 punktami znalazł się Poznań.
Dobrze oceniono możliwość załatwienia przez wrocławian spraw urzędowych za pośrednictwem internetu. We Wrocławiu w ten sposób można rozwiązać kwestie związane z meldunkiem, ewidencją działalności, podatkami lokalnymi i komunikacją. Pozytywne noty wrocławski samorząd zyskał również za prowadzenie rejestracji zapytań przez internet, liczbę mieszkańców, którzy skorzystali z elektronicznej skrzynki podawczej i za szkolenie pracowników.
Dobrze na tle innych miast wypadamy też pod względem ilości miejsc z darmowym Internetem – w tej kategorii otrzymaliśmy maksymalną ilość punktów. Pozytywnie wypadamy pod względem prowadzenia przez gminę szkoleń dla mieszkańców, korzystania przez samorząd z elektronicznego udzielania zamówień publicznych, elektronicznego systemu informacji przestrzennej i zintegrowanego systemu zarządzania gminą.
Przeciętnie oceniono średnią liczbę uczniów przypadających w szkole na jeden komputer. Słabe noty Wrocław zebrał za liczbę prywatnych serwisów internetowych, a także za występowanie na terenie gminy obszaru bez internetu i unikalne rozwiązania wprowadzone przez samorząd.
Niezależnie od innowacyjności naszego samorządu, Wrocław jako miasto staje się ważnym punktem na mapie ośrodków IT w Europie Środkowo-Wschodniej.
- We Wrocławiu od kilku lat dynamicznie rozwija się sektor IT – znajdują się tu centra renomowanych firm branży informatyczno-komputerowej i elektronicznej, np. HP, Google, czy IBM. Myślę, że wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Wrocław ma ogromne możliwości gospodarcze, które wynikają nie tylko z położenia geograficznego, ale również potencjału intelektualnego i poziomu rozwoju przedsiębiorczości, a to z kolei przekłada się na silną pozycję konkurencyjną wobec innych ośrodków IT w Europie Środkowo- Wschodniej – wyjaśnia Andrzej Przybyło, prezes wrocławskiej grupy AB - największego dystrybutora sprzętu elektronicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.