W zabytku ale nowocześnie Tekst opublikowany dzisiaj, 10:53:01, opracowanie Faustyna Świstak
Biuro zarządu Medycznego Parku Naukowo Technologicznego we Wrocławiu mieści się przy ulicy Armii Krajowej. Wynajmowany lokal jest stanowczo za ciasny dla prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Dlatego pod koniec sierpnia nową siedzibą parku będzie historyczny dworek przy ul. Kutnowskiej we Wrocławiu. Wrocławski Medyczny Park Naukowo Technologiczny powstał w 2005 roku z inicjatywy Akademii Medycznej we Wrocławiu, Instytutu Zarządzania i Samorządności Sp. z o.o. oraz gminy Wrocław. Jest on m. In. inicjatorem i koordynatorem nowego przedsięwzięcia „Ogólnopolski Klaster e-zdrowie”. Projekt ten, obejmuje tematykę nowoczesnych technologii ICT w ochronie zdrowia, zarówno w zarządzaniu, jak i w zakresie telemedycznych systemów wspomagania opieki nad chorymi. Na efekty pracy parku nie trzeba było długo czekać, a ponieważ w grę wchodzą miliony złotych, o WMPNT stało się głośno.
- Zarówno Park Medyczny jak i Akademia Medyczna nie są dla siebie żadną konkurencją - mówi prezes zarządu Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego Wojciech Homola. - Fundusze, które skutecznie pozyskuje park, są dedykowane tylko i wyłącznie dla tzw. instytucji otoczenia biznesu, jaką jesteśmy. Są to dodatkowe środki, które trafiają na akademię lub jej bezpośrednie otoczenie, których uczelnia sama nie mogłaby skonsumować z przyczyn formalnoprawnych – dodaje.
Akademia Medyczna jest dominującym udziałowcem w spółce i to ona wyznacza kierunki rozwoju parku, które zarząd realizuje. Park Medyczny natomiast ma doświadczenie w pozyskiwaniu i rozliczaniu funduszy unijnych, i jest dla akademii niejako zapleczem merytorycznym.
Zmiana miejsca siedziby głównej parku związana jest z wygodą i prestiżem przedsiębiorstwa. Obiekt przy ul. Kutnowskiej do spółki wniosła Akademia Medyczna. Po kapitalnym remoncie stanie się on wizytówką uczelni i parku.
- Dworek przy ulicy Kutnowskiej to stary akademik „Vademecum” Akademii Medycznej. Na potrzeby domu studenckiego podzielono wówczas okazałe sale na małe, nieproporcjonalne, wysokie pokoje - opowiada Janina Grabowska kierownik działu do spraw studentów.
Na remont budynku, Park Medyczny otrzymał specjalną dotację w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” (SPO WKP) w wysokości prawie 3 mln zł. - Cały projekt będzie wart prawie 4 mln złotych. Uzyskanie dotacji w ramach SPO WKP to ogromny sukces, gdyż udało nam się to w ostatniej rundzie aplikacyjnej okresu 2004-2006, gdzie ilość środków była bardzo ograniczona. Nasz projekt znalazł się w ścisłej czołówce krajowej, wyprzedzając dłużej działające parki - mówi prezes zarządu.
Nową siedzibę przy ul. Kutnowskiej czeka zatem gruntowny remont. Powstanie tam około 2000 m2 powierzchni. - Wymienione zostaną wszystkie instalacje, stolarka drzwiowa i okienna, pokrycie dachowe, a cały teren wokół budynku zostanie zagospodarowany zgodnie z planem - mówi kierownik budowy Józef Waryński.
Powstanie praktycznie nowy obiekt z zachowaniem zabytkowego charakteru budynku. Inwestycja ma zakończyć się w drugim kwartale 2008 roku. Cały remont zostanie wykonany na najlepszym europejskim poziomie, jeśli chodzi o jego wykończenie i urządzenie.
- Przebudowa umożliwi też wynajęcie powierzchni biurowych dla firm – mówi inż. kontraktu Rafał Kołodyński.
***
Pałac podlega ochronie konserwatorskiej. Został zaprojektowany w 1899 roku przez arch. Georgia Schneidera i wzniesiony w roku 1901. Inwestorem był dr med. Martin Chotzen. Przeznaczony był na seminarium z praktyką lekarską. W okresie międzywojennym, w 1929 roku, budynek znacznie przebudowano, zlikwidowano m.in. arkady, usunięto piece kaflowe, rozebrano również okazałą wieżę środkowej części domu, przebudowano mezolit i zmieniono kształt wielu okien.
Po 1945 roku przejęła Akademia Medyczna na potrzeby domu studenckiego. Efektem przeróbek było duże zubożenie wystroju obiektu. W latach 1966-1968 zmodyfikowano dach, natomiast w latach 1983-84 wykonano izolację przeciwwilgociową. Usunięto zawilgocenie piwnic i wykonano posadzkę z żywicy epoksydowej. W 1990 wyremontowano wieżę nad boczną, wschodnią klatką schodową.
http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.p ... e240c1fc13