[Wrocław] Wrocławskie City – dzielnica mieszkaniowo-biurowa

these_eyes

Czy Wrocław doczeka się europejskich rozwiązań? Pomysł Archicomu, zaproszonego przez PKP S.A. do przetargu na zagospodarowanie Dworca Świebodzkiego i jego okolic, to serce miasta z dobrą komunikacją miejską i regionalną, mieszkaniami, biurami oraz strefą handlową, jako funkcją towarzyszącą, niedominującą.

 

Grupa PKP ogłosiła przetarg na zaplanowanie i kompleksowe przeprowadzanie jednego z największych przedsięwzięć we Wrocławiu.

 

Lokalny lider dynamicznie realizowanych, dużych założeń urbanistycznych, takich jak Olimpia Port, Cztery Pory Roku czy zespół biurowy West Forum, potwierdza swój udział w przetargu.

 

Koncepcja wymaga doświadczenia w każdym aspekcie prowadzonego projektu: począwszy od wiedzy związanej z restauracją i modernizacją występującej tu zabytkowej substancji, poprzez współudział w rozwiązaniach urbanistyczno-planistycznych przy opracowywaniu MPZP w skali miasta, po najmniejsze szczegóły funkcjonalne. Przedmiotem projektu jest duża areał położony w centrum miasta, połączony z nim z nowymi arteriami, komunikacją miejską oraz ścieżkami rowerowymi. Przewidywane jest przywrócenie regionalnego ruchu na terenie Dolnego Śląska poprzez uruchomienie linii kolejowej i Dworca Świebodzkiego.

 

– To projekt o ogromnej skali jak na warunki wrocławskie, dlatego wiąże się z koniecznością doskonałej znajomości rynku i potrzeb miasta. Mamy za sobą rozlegle doświadczenia konserwatorskie, wieloletnią praktykę w budowaniu komercyjnych centrów biurowych, a przede wszystkich samowystarczalnych zespołów mieszkaniowych. Tego obecnie potrzebuje Wrocław, a jednocześnie to nasza domena dlatego zdecydowaliśmy się na udział – opowiada Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Archicomu, obok Kazimierza Śródki architekt wiodący projektu.

 

Deweloper zapewnia, że swoją koncepcją będzie chciał pokazać wrocławianom, że kompleksowe podejście do budowania osiedli i centrów biurowych nie musi być tylko ideą znaną z zagranicy, ale również może się urzeczywistniać w takim mieście jak Wrocław. Metropolia wrocławska potrzebuje nowego dworca i nowej funkcji dla tak newralgicznego terenu.

 

– Jesteśmy firmą na wskroś wrocławską. To tu od blisko 30 lat pracujemy, zatrudniamy, płacimy podatki. Zmieniamy oblicze znanych nam przestrzeni. Stąd tak ważnym jest dla nas, by miasto odzyskało wartość tego miejsca – centrum miasta, wśród zieleni, w zasięgu ręki do Starówki i z dobrą komunikacją. Kluczem przy projektowaniu jest dla nas zachowanie parametrów dostępnych dla lokalnego rynku – zapewnia Tomasz Sujak, dyrektor handlowy Grupy Archicom.

 

Z uwagi na toczące się postępowanie na ten moment deweloper może jedynie potwierdzić zakres informacji, który jest już dostępny w przekazach medialnych PKP. Wydaje się, że przyjęte przez PKP założenia dla tego projektu dają ogromne szanse na sukces projektu i zadowolenie wrocławian.

 

To PKP S.A. i władze lokalne zdecydują o tym, jaki finalny kształt będzie miała tak ważna dla Wrocławia przestrzeń miejska.