Współczynnik pustostanów na warszawskim rynku powierzchni biurowych najwyższy od dwóch latfot. Jakub Zazula

Współczynnik pustostanów na warszawskim rynku powierzchni biurowych najwyższy od dwóch lat

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. była o 35% niższa niż rok temu. W sumie wynajęto 113 tys. mkw. powierzchni biurowej. Deweloperzy za to nie zwolnili tempa. 
Ukończono siedem projektów, które dostarczyły 131,5 tys. mkw. nowej przestrzeni – wynika z najnowszego raportu CBRE. Nowa podaż i czynniki ekonomiczne związane z epidemią koronawirusa wpłynęły na wzrost współczynnika pustostanów. Na koniec trzeciego kwartału br. pustych biur w Warszawie było 9,6%, co jest najwyższym wynikiem od dwóch lat.
- Zgodnie z przewidywaniami, na warszawskim rynku biurowym zaobserwowaliśmy wpływ epidemii koronawirusa. Firmy wstrzymały decyzje dotyczące najmu o czym świadczy m.in. brak transakcji powyżej 10 tys. mkw. Mimo to nie możemy mówić o załamaniu na rynku. W trzecim kwartale wynajęto 113 tys. mkw. powierzchni, zaledwie o 26 tys. mniej niż w pierwszym kwartale. Dodatkowo, trzeci kwartał przypada na okres wakacyjny, w którym zazwyczaj firmy odkładają decyzje związane z najmem na później – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.
fot. Jakub Zazula

Aktywni deweloperzy, pasywni najemcy

W trzecim kwartale 2020 roku dostarczono na warszawski rynek biurowy 131,5 tys. mkw. powierzchni. Za ten wynik odpowiada siedem projektów, ale aż 67% tej przestrzeni przypada na dwa budynki kompleksu The Warsaw HUB. Aktualnie stolica Polski oferuje w sumie 5,82 mln mkw. powierzchni biurowej. Co ważne, warunki rynkowe nie wpłynęły na zmianę decyzji dotyczących rozpoczęcia inwestycji – Skanska Property Poland zaczęła budowę projektu P180 na Mokotowie o wielkości 32 tys. mkw., natomiast Dor Group rozpoczął realizację DOR Plaza w korytarzu ul. Żwirki i Wigury (14,6 tys. mkw.).
fot. Jakub Zazula
Aktywność najemców w trzecim kwartale roku była najsłabsza od 2010 roku. Nie zawarto żadnej transakcji powyżej 10 tys. mkw. Popyt sięgnął 113 tys. mkw., co jest o tyle dobrym wynikiem, że został osiągnięty podczas wakacji w warunkach, w których wiele firm odkłada decyzje o zajmowanej powierzchni oraz podpisaniu umów najmu. Niemniej jednak dotychczasowa aktywność najemców zanotowała spadek o 35% w stosunku do rekordowego 2019 roku. Wśród najbardziej aktywnych sektorów w pierwszych trzech kwartałach roku znalazły się usługi finansowe i usługi profesjonalne, które odpowiadały odpowiednio za 24% i 17% wynajętej powierzchni. W strukturze popytu na prowadzenie wyszły renegocjacje – odpowiadały za 48% wynajętej powierzchni, podczas gdy w budynkach w budowie zawarto umowy odpowiadające za jedynie 4% popytu.
Wśród największych transakcji zawartych w minionym kwartale znalazły się trzy renegocjowane umowy: Medicover w budynku Equator II (6,2 tys. mkw.) oraz Santander i DLA Piper (5,5 tys. i 5,3 tys. mkw.) w Atrium 2.
fot. Jakub Zazula

Dostępność powierzchni wzrosła, czynsze bez zmian

Na koniec trzeciego kwartału 2020 r. Warszawa oferowała ponad 0,5 mln mkw. powierzchni biurowej dostępnej „od zaraz”. Przekłada się to na współczynnik pustostanów na poziomie 9,6%, co jest najwyższym współczynnikiem od dwóch lat.
- Na wzrost współczynnika pustostanów, poza czynnikami ekonomicznymi, miało wpływ dostarczenie na rynek nowej podaży, która została przednajęta średnio w 66%. Co warto zauważyć, znacznie większy wzrost pustostanów odnotowano w centrum niż poza nim. Na koniec trzeciego kwartału dostępne było 8,4% powierzchni w Centrum, co oznacza wzrost o 3,4 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.
fot. Jakub Zazula
Stawki czynszu pozostają na niezmienionym poziomie. Za najlepsze powierzchnie biurowe w Centrum stolicy trzeba zapłacić 25 euro za metr kwadratowy miesięcznie, natomiast poza Centrum 15,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Część właścicieli uelastycznia podejście do pakietów motywacyjnych i jest skłonnych zwiększać wkład finansowy, co wywiera presję na czynsze efektywne. Poza stawkami czynszu, coraz bardziej istotnymi elementami negocjowanych umów najmu stają się termin najmu oraz dodatkowe opcje, które zwiększają elastyczność kontraktu.
Źródło: CBRE

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wszystkie dolnośląskie projekty Kolej Plus przeszły do dalszego etapu!
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokonały oceny pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez sa...
Miasto sprzedało za miliony działkę przy zabytkowym spichlerzu na Starym Mieście
Miasto sprzedało atrakcyjną działkę w samym centrum Wrocławia, zlokalizowaną przy ulicy Menniczej 26...
Podpisano umowę na projekt modernizacji linii kolejowej Wrocław-Siechnice-Jelcz-Opole
Za blisko 24 mln zł będą wykonane projekty dla przyszłych prac na linii kolejowej  Wrocław – Op...
W Warszawie powstanie luksusowe osiedle Habitat Wilanów [WIZUALIZACJE]
Totalbud S.A. rusza z budową osiedla Habitat Wilanów w stołecznym Wilanowie. Złożone z dziewięciu bu...
Ronson chce kupić w Warszawie nową działkę pod zabudowę mieszkaniową
Ronson Development spółka z o.o. – Projekt 3 sp. k. – spółka zależna Ronson Development zawarła dwie...
Develia zakończyła budowę IX etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w Krakowie i wprowadziła do oferty kolejne mieszkania
Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w XII etapie osiedla Słoneczne Miasteczko w dzielnicy Bieżanów-...
We Wrocławiu za 25 milionów zł powstanie Kompleks Potrafię Pomóc [WIZUALIZACJE + FILM]
Fundacja "Potrafię Pomóc" planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku nowoczesny kompleks z pierwszy...
Przy ulicy Romanowicza w Krakowie powstanie osiedle Greendustry Zabłocie [WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski deweloper Quelle Locum zrealizuje swoją najnowsza inwestycję. Przy ulicy Romano...
Jeszcze w tym roku ruszy budowa osiedla Central House na warszawskim Mokotowie [WIZUALIZACJE]
Firma Okam Capital jeszcze w tym roku rozpocznie budowę nowego osiedla w Warszawie. Inwestycja zloka...
Zaciszny Ołtaszyn – wyjątkowe miejsce dla całej rodziny
Poszukujesz wyjątkowego domu z ogrodem dla swojej rodziny? Takiego w którym będziecie mogli czuć się...