Wybór materiałów budowlanych, a ich trwałość

Maxymil_yan

Budowa domu to jedna z tych inwestycji, przy których nadmierne oszczędzanie może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Wszyscy liczymy tu przede wszystkim na trwałość, jakość i solidność, których jednak nie osiągniemy bez odpowiedniego wkładu pracy własnej.

 

Decyzje dotyczące wyboru materiałów budowlanych podejmować należy już na etapie projektowania budynku. Co prawda, niektóre elementy domu mogą ulec zmianie w późniejszym czasie, ale zmiany w strukturze materiałów konstrukcyjnych to nader ryzykowne działanie. A priorytetem, którym kierować się należy na tym etapie, jest przede wszystkim jakość. Powód? Z budową domu jest jak ze zdrowiem – im bardziej zaniedbamy podstawowe zasady na początku, tym więcej pracy i środków finansowych włożymy w pokrycie wyrządzonych strat w późniejszym czasie.


Sprawdzaj parametry

 

Podstawową sprawą, jaka powinna nas interesować przy wyborze materiałów budowlanych, są informacje zawarte na ich etykietach. Tam odnaleźć należy, oprócz nazwy produktu, producenta oraz deklarację na temat parametrów technicznych i możliwości zastosowań danego tworzywa. Wyniki konkretnych obliczeń wytrzymałościowych, akustycznych czy też termicznych mają dostarczyć klientowi informacji dotyczących cech danego produktu i na tej podstawie ułatwić mu wybór. Fachowcy są zgodni, iż szczególną ostrożność zachować należy przy wyborze materiałów ściennych, tynkarskich i ociepleniowych oraz dachowych. Każdą decyzję w tym zakresie, a także ewentualne zmiany w stosunku do pierwotnych zamierzeń, konsultować należy z osobami odpowiedzialnymi za projekt i budowę. Wyjątkowo dociekliwi mogą jednak zaspokoić swoją ciekawość, korzystając z opracowań normatywnych dostępnych na tej stronie.


Ściany i dach – gwarancja solidnej konstrukcji

 

W przypadku budowy domu mieszkalnego najtrudniejsze, lecz zarazem najważniejsze wybory dotyczą materiałów ściennych oraz dachowych. Zdecydowaną większość domów buduje się dziś w technologii murowanej z wykorzystaniem materiałów ceramiki tradycyjnej, poryzowanej lub betonu komórkowego. Dachy stanowią najczęściej konstrukcje wykonane z blachodachówek, dachówek ceramicznych bądź cementowych oraz blach trapezowych. Współczesna technologia budowlana pozostawia możliwość wyboru, lecz podstawowa zasada nie zmienia się – wybieramy materiały dostosowane do naszych potrzeb zarówno klimatycznych, jak i użytkowych, przy czym kładziemy szczególny nacisk na jakość produktu.


Okna – dopełnienie całości

 

Główne parametry, które powinny nas interesować przy wyborze większości materiałów to termoizolacyjność i wytrzymałość. Wpływają bowiem one na późniejszy komfort, koszty eksploatacyjne budynku, a także trwałość konstrukcji. Z tych powodów od razu po konstrukcjach ścian i dachu rozważyć należy wybór optymalnej technologii okiennej. W związku z ostatnim trendem wyróżniającym warunki użytkowe poddaszy wiele mówi się o producentach okien dachowych, w tym producentach okien drewnianych, w kontekście ich innowacyjnych propozycji. Łączą oni przykładowo doskonałej jakości drewno z wieloma specjalistycznymi sposobami oszklenia, gwarantując odpowiednie warunki wewnątrz pomieszczeń.

Rynek produkcji okien dachowych pełen jest innowacyjnych rozwiązań, a zakłady technologii budowlanych prześcigają się wprost w pomysłach. W związku ze zmianą podejścia do środowiska naturalnego na rynku pojawiły się silikaty, dziś dość często stosowane w technologii budowy ścian,
natomiast producent okien dachowych marka Velux wypuściła na rynek tzw. okna pasywne zaopatrzone w szyby o powłokach niskoemisyjnych – kolejny krok w stronę budownictwa świadomego ekologicznie. Te i inne przykłady budowlanej innowacji wskazują na różnorodność oraz zmiany zachodzące w branży, nie zmieniając jednak podstawowych zasad odpowiedniego podejścia do budowy domu. Najważniejsza jest tu inwestycja w trwałość i jakość materiałów. Bo, jak powszechnie wiadomo, aby oszczędzać, trzeba inwestować.