Z końcem 2012 roku zakończył się okres funkcjonowania programu „Rodzina na Swoim”. W czasie jego trwania ukazywało się wiele publikacji wyjaśniających warunki, jakie należało spełnić by móc z niego skorzystać. Dzięki szerokiej akcji informacyjnej stał się on relatywnie dobrze znany w kręgu potencjalnie zainteresowanych. Rząd tymczasem przygotowuje kolejny program, który zgodnie z zapowiedziami ma zacząć działać od połowy 2013 r. Obrano dla niego nazwę „Mieszkania dla Młodych”. Odpowiedni projekt ustawy znajduje się obecnie w sejmie, wobec czego nowe zasady nie są jeszcze do końca pewne. Niemniej jednak na jego podstawie można wskazać, czym może różnić się od jego poprzednika.
Trzeba przyznać, iż różnice między tymi dwoma programami będą istotne mimo tego, iż głównym celem zarówno jednego i drugiego była/jest pomoc młodym osobom w nabyciu pierwszego mieszkania.
Jedną z zasadniczych różnic jest fakt, iż w ramach „Mieszkania dla Młodych” będzie można nabyć tylko i wyłącznie mieszkanie na rynku pierwotnym. Odpadnie więc całkowicie rynek wtórny, a także segment domów jednorodzinnych.
O ile w „Rodzinie na Swoim” pomoc państwa polegała na dopłacie 50% odsetek raty kredytu hipotecznego, o tyle w zapowiadanym programie dopłata będzie jednorazowa. Beneficjenci otrzymają ją na wstępie, w związku z czym można potraktować ją jako substytut wkładu własnego. Bazowa kwota dopłaty wyniesie 10%, ale będzie możliwość otrzymania kolejnych dopłat. Uzależnione będzie to od liczebności potomstwa. Maksymalna wielkość dopłaty sięgnie 20%. Otrzymają ją rodziny posiadające już dzieci, które w ciągu 5 lat od podpisania umowy kredytowej powiększą się jeszcze o trzecie lub kolejne dziecko.
Część kryteriów ma zostać przeniesionych z „Rodziny na Swoim”. Limit powierzchniowy pozostanie na poziomie 75 mkw. Skorzystają na tym single, którzy do tej pory ograniczeni byli powierzchnią 50 mkw. Limity cenowe i sposób ich wyliczania najprawdopodobniej pozostaną niezmienione.
Zdania na temat tego czy nowy program jest bardziej korzystny od poprzedniego są podzielone. Program „Mieszkania dla Młodych” wyraźnie premiuje liczne rodziny. Jeśli jednak założymy utrzymujący się trend spadkowy cen nieruchomości w I poł. 2013 r., to w większości przypadków osoby, które wstrzymały się z zakupem nieruchomości w „Rodzinie na swoim” mają szansę finansowo zyskać.
Emmerson S.A.