– Decyzja środowiskowa dotycząca centrum serwisowania i naprawy silników samolotowych XEOS w Środzie Śląskiej jest w świetle prawa ostateczna – informuje inwestor.
16 maja 2017 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu podtrzymało decyzję Burmistrza Środy Śląskiej z 8 marca 2017 roku o środowiskowych uwarunkowaniach dla zakładu XEOS, nie uwzględniając tym samym odwołań wniesionych przez przeciwników inwestycji.
– Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu podtrzymująca wydaną w marcu decyzję środowiskową dla budowy naszego centrum to oczekiwany kamień milowy. Ekspertyzy przeprowadzone przez najwyższej klasy specjalistów ds. ochrony środowiska oraz sporządzona dokumentacja, w tym raport o oddziaływaniu na środowisko, potwierdzają, że żadne normy prawne nie zostaną naruszone w związku z budową i funkcjonowaniem naszego centrum – komentuje Thomas Böttger, dyrektor zarządzający XEOS.
Stefan Schmuck, dyrektor operacyjny XEOS, podkreśla, że w trosce o środowisko naturalne w centrum XEOS zastosujowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania oraz technologie.
– Inwestycja jest wyczekiwana przez znakomitą większość mieszkańców Środy Śląskiej, lokalnych przedsiębiorców czy też inżynierów oraz studentów kierunków technicznych z całej Polski. Przeprowadziliśmy niezależne badania opinii publicznej, z których wynika, że niemal 80% lokalnej społeczności jest bardzo pozytywnie nastawiona do naszego projektu – dodaje Stefan Schmuck.
Inwestycja w dwóch etapach
Przypomnijmy, o wspólnym przedsięwzięciu dwóch koncernów – Lufthansa Technik i GE Aviation donosiliśmy już w zeszłym roku. XEOS, czyli zawiązana przez te firmy spółka joint venture, zainwestuje 250 mln euro w Środzie Śląskiej w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych.
Budowa kompleksu w Środzie Śląskiej będzie odbywała się dwuetapowo. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu i rozpoczęcia pracy centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej to druga połowa 2018 roku. Do tego czasu powstaną główne budynki biurowe oraz techniczno-operacyjne.
Do 2020 roku powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Jej konstrukcja i przygotowanie do pełnej operacyjności zajmie około 2 lat.
Szansa dla lokalnej społeczności?
Przypomnijmy, że wokół tej inwestycji zrobiło się spore zamieszanie, protestowali przeciwko niej niektórzy mieszkańcy, a także część radnych.
– Wydaje mi się, że największych problemem jest to, że mieszkańcy nie mają informacji o projekcie inwestycyjnym. To wynika ze źle zorganizowanego przepływu komunikacji przez inwestora, który nie dopełnił wszelkich staranności, by poinformować, w jaki sposób ta inwestycja będzie przebiegać, jakie będzie miała skutki dla regionu – tłumaczyła portalowi InvestMap.pl Ewa Kaucz z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Inwestor zapewnia jednak, że budowa zakładu to także szereg możliwości dla rozwoju lokalnej społeczności.
Inwestor zapewnia jednak, że budowa zakładu to także szereg możliwości dla rozwoju lokalnej społeczności.
– Miejsca pracy, zarówno dla inżynierów, jak i pracowników fizycznych czy biurowych, wpływy z podatków umożliwiające rozbudowę miejscowej infrastruktury czy wreszcie wzrost liczby ludności i poziomu zamożności, prowadzący także do pobudzenia lokalnej koniunktury i powstania nowych małych i średnich biznesów. To wszystko to tylko niektóre przykłady korzyści, jakie społeczność Środy Śląskiej i okolic może czerpać w przyszłości dzięki tej inwestycji – tłumaczą przedstawiciele firmy XEOS.
Firma stworzy 600 nowych miejsc pracy. Dodajmy, że we Wrocławiu powstanie specjalistyczne centrum szkoleniowe spółki XEOS. To tam będą będą odbywały się wewnętrzne szkolenia pracowników zakładu serwisowania i naprawy silników lotniczych, zlokalizowanego na terenie gminy Środa Śląska.