[Aglomeracja Wrocławska] Niemiecki BASF rozbuduje fabrykę katalizatorów samochodowych pod Środą Śląską

[Aglomeracja Wrocławska] Niemiecki BASF rozbuduje fabrykę katalizatorów samochodowych pod Środą Śląską

Orzech
Orzech
REKLAMA
Niemiecki koncern BASF planuje rozbudowę swojej wielkiej fabryki katalizatorów w Aglomeracji Wrocławskiej w miejscowości Święte pod Środą Śląską, na terenie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W związku z nową inwestycją firma BASF Polska oraz Urząd Miasta i Gminy Środa Śląska zaprosił w lipcu mieszkańców okolicznych miejscowości na spotkania informacyjno-konsultacyjne dotyczące planów rozbudowy.
Na razie inwestor nie ujawnia wartości nowej inwestycji ani ilości nowych miejsc pracy, jakie mają się pojawić w związku z rozbudową fabryki pod Środą Śląską.

Przypomnijmy – zakład produkcji katalizatorów samochodowych BASF ruszył z produkcją w 2014 roku. Do tej pory niemiecki inwestor zainwestował w fabrykę 150 milionów euro i zatrudnia obecnie już około 500 osób (pierwotnie inwestor deklarował 400 miejsc pracy).

W fabryce produkowane są nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR (Selective Catalytic Reduction, selektywna redukcja katalityczna) i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Ponadto na terenie zakładów znajduje się laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu marki Premair.
Dział katalizatorów firmy BASF jest światowym liderem w zakresie dostaw katalizatorów środowiskowych i przemysłowych. Fabryka pod Środą Śląską jest największym zakładem produkcji katalizatorów koncernu BASF w Europie.
– Firma BASF zainwestowała 150 mln euro w produkcję katalizatorów w Środzie Śląskiej niedaleko Wrocławia. Dzisiaj zatrudniamy tu około 500 osób. Kiedy podejmujemy decyzję o zlokalizowaniu inwestycji, w pierwszej kolejności rozważamy twarde fakty, przemawiające za atrakcyjnością inwestycyjną. Między innymi: wielkość rynku, poziom popytu i wzrostu gospodarczego, aspekty logistyczne i transportowe w całym łańcuchu dostaw oraz dostępność wysoko wykwalifikowanych Pracowników. Doceniamy również współpracę z naszymi regionalnymi Partnerami, którzy tu, w Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, od samego początku byli otwarci wobec naszych działań i również dzisiaj cieszymy się z dobrych relacji z Nimi. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, możemy z całą pewnością powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z lokalizacji, którą wybraliśmy – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.
Poprzez inwestycję w zakład produkcji katalizatorów w 2014 roku firma BASF silnie zaznaczyła swoją obecność w Środzie Śląskiej i na Dolnym Śląsku. Dzięki wsparciu ze strony partnerów biznesowych oraz zaangażowaniu pracowników, zakład w Środzie Śląskiej dostarcza innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zanieczyszczeń motoryzacyjnych. Katalizatory produkowane przez BASF odpowiadają dzisiejszym wymogom środowiskowym oraz są zgodne z najsurowszymi normami dotyczącymi emisji spalin, łącznie z Euro 6/VI, która weszła w życie w 2014 roku. Katalizatory produkowane tutaj są dostarczane do producentów samochodów w całej Europie. We wrześniu 2015 r. produkcja przekroczyła pierwszy milion sztuk.
Firma partnerem lokalnej społeczności
Jako firma zaangażowana społecznie, BASF Polska kieruje swoje działania również bezpośrednio do lokalnej społeczności, ogniskując je wokół promowania edukacji. Obecnie BASF jest partnerem dwóch laboratoriów w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ponad 25 000 dzieci i młodzieży z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska bierze udział każdego roku w prowadzonych tam zajęcia. Pokazuje to, iż lokalna społeczność docenia tego typu inicjatywy. Ponadto, w 2016 r. BASF Polska otworzyła partnerską pracownię chemiczną oraz objęła patronatem klasę o profilu monter mechatronik w Środzie Śląskiej. W kwietniu zakład produkcji katalizatorów BASF zorganizował również drugi Dzień Otwarty dla lokalnej społeczności oraz osób zainteresowanych pracą w przedsiębiorstwie. W ten sposób – poprzez działalność biznesową oraz aktywności skierowane do mieszkańców regionu, BASF Polska promuje innowacje, zrównoważony rozwój, oraz wspiera edukację w zakresie chemii. Łączenie zaangażowania przedsiębiorców na różnych polach działań – zarówno biznesowych, jak i społecznych – buduje dodatkową wartość regionu.
– BASF Polska wspiera wzrost atrakcyjności regionu nie tylko z ujęciu biznesowym. Wnosimy wkład w rozwój Dolnego Śląska w szerokiej perspektywie. Wiele z naszych działań skierowanych jest bezpośrednio do ludzi, do społeczeństwa. Laboratoria chemiczne dla dzieci we wrocławskim Humanitarium, partnerska pracownia chemiczna, patronat nad klasą o profilu monter mechatronik w Środzie Śląskiej  są to tylko przykłady, które wyrażają nasze strategiczne założenia: gdy inwestujemy w regionie, stajemy się również członkiem lokalnej społeczności – powiedział Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.
O BASF Polska
Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonują tu m.in. zakłady w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory), w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Fabryka jest w Polsce partnerem firm z bardzo wielu gałęzi przemysłu. Zatrudnia tu blisko 800 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2016 roku wyniosły 778 milionów euro. Jest firmą odpowiedzialną społecznie, dążącą do lepszej ochrony klimatu, promującą inteligentną energię (smart energy) i popularyzującą edukację chemiczną. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podobne dwa laboratoria działają w Humanitarium na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Wszystkie laboratoria rocznie odwiedzane są przez blisko 40 tys. gości.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...
Capgemini zwiększa zatrudnienie w Warszawie
Francuski dostawca usług IT i konsultingowych zdecydował się na powiększenie zatrudnienia w swoim bi...
Warszawa: W parku logistycznym Hillwood Targówek pojawił się nowy duży najemca
Globalny dostawca farb, firma TEKNOS, wynajęła 5734 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku...
Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...