Niemiecki BASF rozbuduje za 362 mln zł fabrykę katalizatorów samochodowych pod Środą Śląską

Niemiecki BASF rozbuduje za 362 mln zł fabrykę katalizatorów samochodowych pod Środą Śląską

Aglomeracja Wrocławska
REKLAMA
Kolejna duża inwestycja z branży motoryzacyjnej na Dolnym Śląsku. Niemiecki koncern BASF, największy producent katalizatorów samochodowych w Europie zdecydował się na rozbudowę swojej fabryki pod Środą Śląską na Dolnym Śląsku. Wartość inwestycji to 362 miliony złotych. Powstanie też kolejne minimum 140 nowych miejsc pracy. 
Przypomnijmy – zakład produkcji katalizatorów samochodowych BASF ruszył z produkcją w 2014 roku. Do tej pory niemiecki inwestor zainwestował w fabrykę 150 milionów euro i zatrudnia obecnie już około 500 osób (pierwotnie inwestor deklarował 400 miejsc pracy).
W fabryce produkowane są nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR (Selective Catalytic Reduction, selektywna redukcja katalityczna) i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Ponadto na terenie zakładów znajduje się laboratorium badawcze i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu marki Premair.
Dział katalizatorów firmy BASF jest światowym liderem w zakresie dostaw katalizatorów środowiskowych i przemysłowych. Fabryka pod Środą Śląską jest największym zakładem produkcji katalizatorów koncernu BASF w Europie.
Firma BASF zainwestowała 150 mln euro w produkcję katalizatorów w Środzie Śląskiej niedaleko Wrocławia. Dzisiaj zatrudniamy tu około 500 osób. Kiedy podejmujemy decyzję o zlokalizowaniu inwestycji, w pierwszej kolejności rozważamy twarde fakty, przemawiające za atrakcyjnością inwestycyjną. Między innymi: wielkość rynku, poziom popytu i wzrostu gospodarczego, aspekty logistyczne i transportowe w całym łańcuchu dostaw oraz dostępność wysoko wykwalifikowanych Pracowników. Doceniamy również współpracę z naszymi regionalnymi Partnerami, którzy tu, w Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, od samego początku byli otwarci wobec naszych działań i również dzisiaj cieszymy się z dobrych relacji z Nimi. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, możemy z całą pewnością powiedzieć, że jesteśmy bardzo zadowoleni z lokalizacji, którą wybraliśmy – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.
Poprzez inwestycję w zakład produkcji katalizatorów w 2014 roku firma BASF silnie zaznaczyła swoją obecność w Środzie Śląskiej i na Dolnym Śląsku. Dzięki wsparciu ze strony partnerów biznesowych oraz zaangażowaniu pracowników, zakład w Środzie Śląskiej dostarcza innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zanieczyszczeń motoryzacyjnych. Katalizatory produkowane przez BASF odpowiadają dzisiejszym wymogom środowiskowym oraz są zgodne z najsurowszymi normami dotyczącymi emisji spalin, łącznie z Euro 6/VI, która weszła w życie w 2014 roku. Katalizatory produkowane tutaj są dostarczane do producentów samochodów w całej Europie. We wrześniu 2015 r. produkcja przekroczyła pierwszy milion sztuk.
Firma partnerem lokalnej społeczności
REKLAMA
Jako firma zaangażowana społecznie, BASF Polska kieruje swoje działania również bezpośrednio do lokalnej społeczności, ogniskując je wokół promowania edukacji. Obecnie BASF jest partnerem dwóch laboratoriów w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ponad 25 000 dzieci i młodzieży z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska bierze udział każdego roku w prowadzonych tam zajęcia. Pokazuje to, iż lokalna społeczność docenia tego typu inicjatywy. Ponadto, w 2016 r. BASF Polska otworzyła partnerską pracownię chemiczną oraz objęła patronatem klasę o profilu monter mechatronik w Środzie Śląskiej. W kwietniu zakład produkcji katalizatorów BASF zorganizował również drugi Dzień Otwarty dla lokalnej społeczności oraz osób zainteresowanych pracą w przedsiębiorstwie. W ten sposób – poprzez działalność biznesową oraz aktywności skierowane do mieszkańców regionu, BASF Polska promuje innowacje, zrównoważony rozwój, oraz wspiera edukację w zakresie chemii. Łączenie zaangażowania przedsiębiorców na różnych polach działań – zarówno biznesowych, jak i społecznych – buduje dodatkową wartość regionu.
BASF Polska wspiera wzrost atrakcyjności regionu nie tylko z ujęciu biznesowym. Wnosimy wkład w rozwój Dolnego Śląska w szerokiej perspektywie. Wiele z naszych działań skierowanych jest bezpośrednio do ludzi, do społeczeństwa. Laboratoria chemiczne dla dzieci we wrocławskim Humanitarium, partnerska pracownia chemiczna, patronat nad klasą o profilu monter mechatronik w Środzie Śląskiej – są to tylko przykłady, które wyrażają nasze strategiczne założenia: gdy inwestujemy w regionie, stajemy się również członkiem lokalnej społeczności – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.

O BASF Polska

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonują tu m.in. zakłady w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory), w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Fabryka jest w Polsce partnerem firm z bardzo wielu gałęzi przemysłu. Zatrudnia tu blisko 800 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2016 roku wyniosły 778 milionów euro. Jest firmą odpowiedzialną społecznie, dążącą do lepszej ochrony klimatu, promującą inteligentną energię (smart energy) i popularyzującą edukację chemiczną. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podobne dwa laboratoria działają w Humanitarium na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Wszystkie laboratoria rocznie odwiedzane są przez blisko 40 tys. gości.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA