70% całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę

70% całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej zanotował  40% spadek wartości transakcji w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. Eksperci Jones Lang LaSalle oszacowali wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w pierwszej połowie 2012 r. w regionie na 1,26 mld euro. Polska, na którą przypada prawie 70% wartości transakcji zarejestrowanych w badanym okresie, pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. W tym samym czasie wartość transakcji inwestycyjnych w Czechach wyniosła 225 mln euro, w Rumunii 92 mln euro, a na Węgrzech 71 mln euro. Słowacja, Chorwacja i Serbia nie odnotowały w tym roku aktywności w badanym obszarze.


W pierwszej połowie 2012 r. wartość inwestycji we wszystkich sektorach polskiego rynku nieruchomości wyniosła 877 mln euro, co stanowi niewielki (6%) spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2011 r. Świadczy to o tym, że pomimo ogólnego spowolnienia ekonomicznego, Polska wciąż cieszy się zaufaniem i zainteresowaniem ze strony inwestorów. Wartość transakcji na rynku biurowym wyniosła 283 mln euro, handlowym - 460 mln euro, magazynowym - 113 mln euro.


Na wynik ten składają się również transakcje z 2011 r., których sfinalizowanie odbyło się w późniejszym terminie. Eksperci Jones Lang LaSalle odnotowali ogólny trend wydłużania się czasu realizacji transakcji inwestycyjnych, co potwierdzają dane, z których wynika, że prawie żadna z kluczowych transakcji nie została zainicjowana i sfinalizowana w ciągu analizowanych 6 miesięcy. Największą zarejestrowaną transakcją w omawianym okresie była sprzedaż przez ING Real Estate 77% udziałów w kompleksie handlowo – biurowym Złote Tarasy , na rzecz konsorcjum Unibail-Rodamco i CBRE PFCE (wartość całkowita: 475 mln euro). Z transakcji zrealizowanych w sektorze handlowym warto wspomnieć przede wszystkim o sprzedaży przez Rank Progress Galerii Tęcza w Kaliszu, zakupionej przez spółkę Blackstone za około 37 mln euro oraz Alfa Centrum w Olsztynie, sprzedanej przez Arka Fund spółce Rockspring za cenę około 84 mln euro.


Na rynku nieruchomości biurowych zanotowano 6 transakcji. Największa z nich dotyczyła kompleksu Harmony Office Center II na warszawskim Mokotowie, sprzedanego przez polskiego dewelopera Eko Park hiszpańskiemu inwestorowi Azora za około 54 mln euro. Drugą pod względem wartości transakcję w badanym okresie stanowiła sprzedaż Renaissance Building w Warszawie przez należący do CBREI hiszpański fundusz Falcon Investments spółce GLL Partners. Wartość sprzedaży szacowana jest na 27 mln euro.


Szczególną uwagę warto zwrócić na wartość transakcji na rynku magazynowym, która w pierwszej połowie tego roku wyniosła prawie tyle, co w całym 2011 r., czyli niewiele poniżej 116 mln euro. Do największych transakcji zrealizowanych w segmencie powierzchni magazynowych należało przejęcie przez Hines portfela nieruchomości Prologis za prawie 100 mln euro oraz transakcja Ideal Idea o wartości około 10 mln euro. Eksperci Jones Lang LaSalle przewidują również, że w związku z szeregiem zawieranych umów przedwstępnych oraz prowadzonych procesów due dilligence, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych może w całym 2012 r. znacznie przekroczyć rekordowy wynik sprzed kilku lat (ponad 318 mln euro w 2007).

 

Tomasz Trzósło, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle komentuje wyniki raportu i przedstawia prognozy rynkowe: „Przewidujemy utrzymanie się zaufania i zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości. Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 r. może kształtować się na poziomie 2 do 2,5 mld euro, w porównaniu do bardzo dobrego wyniku 2,75 mld euro z 2011 r. Szacujemy, że stopy kapitalizacji dla rynku powierzchni biurowych  kształtują  się obecnie na poziomie 6,25%, dla segmentu handlowego – 5,75%,  a dla magazynowego – około 8,0%. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak w dużej mierze uzależnione jest to od sytuacji w strefie euro i sektorze bankowym w nadchodzących miesiącach. Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 punktów procentowych. Spodziewamy się utrzymania rozbieżności na takim poziomie.”

REKLAMA

 

Największe transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszej połowie 2012 r.  w Europie Środkowo-Wschodniej


NIERUCHOMOŚĆ



MIASTO,KRAJ



CENA SPRZEDAŻY (w milionach euro)



SPRZEDAWCA



NABYWCA



Kompleks handlowo-biurowy


Złote Tarasy (77% udział)



Warszawa, Polska



475



ING Real Estate



Unibail-Rodamco i CBRE PFCE



Portfolio Prologis



Różne, Polska



98



Prologis



Hines



Alfa Centrum



Olsztyn, Polska



84



Arka Fund



Rockspring



Harmony Office Center II



Warszawa, Polska



54



Eko Park



Azora



Galeria Tęcza



Kalisz, Polska



37



Rank Progress



Blackstone



Renaissance Building



Warszawa, Polska



27



Falcon Investments



GLL Partners



Arkońska Business Park



Gdańsk, Polska



25



Torus



PZU AM



Radio Free Europe



Praga, Czechy



74



Orco Property Group



L88 Companies



City Green Court



Praga, Czechy



54



Skanska Property



DEKA Immobilien



City Centre CB



Czeskie Budziejowice, Czechy



28



Hannover Leasing



Inwestor prywatny



4D Office Centre



Praga, Czechy



20



Orco Endurance Fund



Daramis Group



Le Meridien Budapest



Budapeszt, Węgry



55



Yuli Ofer



Al Habtoor Group LLC



Family Centre



Gyula / Ozd, Węgry



12



Carpathian



Bluehouse Capital



City Business Centre



Timisoara, Rumunia



Poufne



Modatim Investment



New Europe Property Investors



Duke Portfolio



Bukareszt, Rumunia



7



Millennium One SRL



GED Capital


 

Źródło: Jones Lang LaSalle, lipiec 2012

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA