DODAJ

Ekospalarnia otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Przemysł / Kraków
Ekospalarnia otwiera swoje drzwi
Damian Daraż
2016-09-20 21:51:18
Jaki widok ma operator chwytaka, który za jednym razem wrzuca do kotła dwie tony śmieci? Jak wygląda dyspozytornia ekospalarni, czyli mózg zakładu? Jak funkcjonuje Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów? O tym można będzie się przekonać już w pierwszy weekend października.

Już 1 i 2 października (sobota, niedziela) Ekospalarnia znajdująca się przy ulicy Giedroycia 23, będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10-16.

W trakcie zorganizowanych wycieczek będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne. Dla wszystkich gości dodatkowo przygotowano moc atrakcji – pikniki ekologiczne, zajęcia dla najmłodszych, warsztaty ekologiczne, fotobudka, produkcję prądu przy użyciu siły swoich mięśni i wiele innych.

Rejestracja

Zwiedzanie i udział w dniach otwartych będzie bezpłatne, zwiedzanie zakładu będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji. 25-osobowe grupy będą wchodzić na teren zakładu w odstępach czasowych około 15-minutowych. Samo zwiedzanie będzie trwało 30 minut. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować maksymalnie cztery osoby w grupie.

Prośba od organizatorów aby zabrać ze sobą obuwie na płaskim obcasie, z uwagi na bezpieczeństwo i wysokie stopnie na trasie zwiedzania.

Szczegółowe informacje na temat rejestracji i warunków uczestnictwa znajduje się na stronie www.khk.krakow.pl zakładka "Ekospalarnia" rejestracja rozpoczyna się 20 września. Wejściówki można odebrać również osobiście – w punkcie Info Kraków, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ulica Powiśle 11.

Autobus

Organizatorzy dni otwartych nie są w stanie zagwarantować dostęp do miejsc parkingowych, na terenie samego zakładu jak i w okolicy, ze względu na trwającą przy ekospalarni budowę trasy S7, w związku z czym parkowanie wzdłuż ulicy Giedroycia będzie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystać z bezpłatnego autobusu oznaczonego napisem EKOSPALARNIA, który przywiezie gości pod same drzwi.

Autobus będzie odjeżdżał co pół godziny z Placu Centralnego (róg Al. Andersa) od 9:30-15:30, czas przejazdu to około 30 minut.


Ekospalarnia

Wybudowany w latach 201-2015 Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, jest największą inwestycją Krakowa z udziałem środków unijnych. Zakład jest w stanie przekształcić 220 ton śmieci rocznie i wyprodukować z nich energię elektryczną, która odpowiada rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje, oraz energię cieplną która jest w stanie ogrzać w okresie zimowym co dziesiątego mieszkańca Krakowa.

Inwestycje zrealizowała południowo-koreańska Firma POSCO. Engineering & Construction Co.

Inwestorem jest Krakowski Holding Komunalny KHK S.A.

Koszt inwestycji to około 830 mln złotych.