DODAJ

Przed halą wybudowana zostanie zapora antyterrorystyczna

Sport i rekreacja / Kraków
Przed halą wybudowana zostanie
Damian Daraż
2017-09-20 23:46:15
Bezpieczeństwo gości jest najważniejsze. Zarządca największej w Polsce hali widowiskowo - sportowej chce zapewnić bezpieczeństwo podczas imprez sportowych czy koncertów inwestując w zaporę antyterrorystyczną.

Zarządca hali Agencja Rozwoju Miasta mając na uwadze powtarzające się tragiczne doniesienia z Europy oraz w trosce o bezpieczeństwo gości oraz uczestników imprez odbywających się wewnątrz obiektu, zdecydował się wzmocnić bezpieczeństwo największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej. Przed bramą numer 7 Tauron Areny zainstalowana zostanie antyterrorystyczna zapora. Kosz takiej inwestycji to około 160 tysięcy złotych. Zapora powinna wytrzymać zderzenie co najmniej z ciężarówką o masie 7 ton, poruszającą się z prędkością ok. 50 km/h. ARM ogłosiła przetarg na firmę, która dostarczy i zamontuje barierę. Nowe zabezpieczenie zostanie zainstalowane tylko przed bramą wjazdową numer 7, jej lokalizacja wynika z rozkładu dróg, choć władze ARM nie wykluczają że, w przyszłości zakupione zostaną dodatkowe zabezpieczenia antyterrorystyczne.

Na pewno taka zapora zwiększy bezpieczeństwo areny, ale trzeba zastanowić się, na ile ochrona będzie skuteczna tylko przed jedną bramą. Zwłaszcza jeśli będzie wiadomo, gdzie jest zlokalizowana, ewentualny zamachowiec raczej nie wybierze jej za cel tłumaczy na łamach Dziennika Polskiego radny z Czyżyn, Wojciech Krzysztonek.

Poproszony o opinię dr. Błażej Sajduk, ekspert ds. edukacji i bezpieczeństwa narodowego, nieznający jeszcze nowych zamiarów ARM, względem zabezpieczeń, uważa iż Kraków powinien mieć zabezpieczony zaporami rejon Rynku Głównego, na który można wjechać z każdej strony. Takiego typu zabezpieczenia są miedzy innymi przez konsulatem USA na ulicy Stolarskiej, czy na placu Wszystkich Świętych przed magistratem.

Są to na pewno kosztowne zabezpieczenia, ale niestety gdy chce się bezpieczeństwa, trzeba za nie zapłacić. Zwłaszcza gdy wybiera się rozwiązania pozwalające zachować estetykę miejsca i płynność ruchu turystycznego – wyjaśnia dr. Sajduk.  

Zarządzający halą tłumaczą, że zapora, która do końca roku pojawi się przed Tauron Areną, nie jest jedynym zabezpieczeniem hali, wewnątrz, jak i zewnątrz obiektu jest zainstalowany monitoring, w obiekcie zaraz przy wejściu zamontowany jest system biometrycznego rozpoznawania osób wchodzących do obiektu.