DODAJ

Światowy poziom EXPO Kraków

Budynki użyteczności publicznej / Kraków
Światowy poziom EXPO Kraków
Kajtman
2014-05-15 14:22:19

Hala „Wisła” jest większa niż boisko do futbolu amerykańskiego. Razem z halą „Dunaj” tworzą jeden z najnowocześniejszych ośrodków wystawienniczych w kraju, dysponujący największą zadaszoną powierzchnią w południowej Polsce. Umożliwiają organizację targów i kongresów, ale także koncertów, festiwali, spektakli teatralnych, musicali, wystawnych balów czy zawodów sportowych na światową skalę. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków zostało uroczyście otwarte 14 maja i jest gotowe na przyjęcie pierwszych gości!Przygotowania do rozpoczęcia budowy trwały 4,5 roku. Sama realizacja – zaledwie 228 dni.– To historyczna chwila dla naszej firmy. Nowa siedziba pozwoli nam złapać wiatr w żagle, znacznie poszerzyć ofertę i podnieść jakość organizowanych przez nas wydarzeń. EXPO Kraków jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków targowo-kongresowych w Polsce, a chcemy by w niedługim czasie stał się najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiadamy wszystkie atuty, by odgrywać ważną rolę w tej części kontynentu – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.Już teraz wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie przyciągają gości z całego świata. Podczas ostatniej edycji Targów KOMPOZYT-EXPO® wśród 170 wystawców ponad 30% stanowiły firmy z zagranicy. Od lat na targi przemysłowe przyjeżdżają klienci nie tylko z największych europejskich krajów, ale także z takich państw jak: USA, Brazylia, Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Australia. Na Międzynarodowych Targach Stomatologicznych Krakdent® spotkamy tłumy stomatologów z Czech i Słowacji. Nowa siedziba pozwoli na jeszcze większe umiędzynarodowienie imprez.


Kraków bliżej EuropyNawiązując do międzynarodowych aspiracji dwóm głównym halom nadano nazwy nawiązujące do ducha Galicji, w której w XIX w. rodziła się polska tradycja targowa – w 1887 r. w Krakowie odbyła się pierwsza na ziemiach polskich Powszechna Wystawa Krajowa skupiająca ponad 800 wystawców. I tak większa z hal to „Wisła” (powierzchnia 5 tys. m²) a mniejsza - „Dunaj” (4 tys. m²). Sale konferencyjne to z kolei duże europejskie miasta: Budapeszt, Lwów, Praga i Wiedeń, podkreślające doskonałą lokalizację EXPO. Odległość każdego z tych miast do Krakowa to mniej niż 500 km.– EXPO Kraków daje nowe możliwości miastu. Do tej pory jego ogromny potencjał związany z turystyką biznesową nie był w pełni wykorzystany. Mamy nadzieję, że uda nam się ściągnąć te imprezy, które do tej pory omijały stolicę Małopolski z powodu braku odpowiedniej infrastruktury – mówi Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie.W EXPO Kraków będą bowiem organizowane nie tylko wydarzenia z kalendarza Targów w Krakowie, ale także te proponowane przez zewnętrzne podmioty, jak: koncerty, festiwale, konwenty, spektakle teatralne, pokazy mody, zawody sportowe, bale czy wystawne bankiety. A to tylko namiastka możliwości jakie daje Centrum.


 


Najwięksi w południowej Polsce


To, co niewątpliwie wyróżnia obiekt, to fakt, że oferuje on największą niczym nieograniczoną powierzchnię pod dachem w południowej Polsce. W dwóch niezależnych halach o łącznej powierzchni 9 tys. m2 zamiast słupów zastosowano dźwigary z drewna klejonego. Wewnątrz obiektu znajdziemy zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych, pozwalających na dowolną aranżację, pokoje spotkań, przestronne lobby, restaurację oraz parking na 700 miejsc.EXPO Kraków jest znakomicie zlokalizowane – nie tylko na mapie Europy, ale i samego Krakowa – blisko obwodnicy miasta i autostrady A4. Z łatwością dojedziemy do niego z Centrum, Dworca Głównego PKP czy lotniska w Balicach.


 


MOTO SHOW, a EXPO Bus


Budową obiektu i drogi dojazdowej, firma Targi w Krakowie rozpoczęła rewitalizację terenu poprzemysłowego, bodaj ostatniego tak dużego w centrum Krakowa. EXPO Kraków powstało na terenach poprzemysłowych, gdzie niegdyś funkcjonowały zakłady PPB PREFABET Kraków. Inwestycja warta 70 mln złotych idealnie wpisuje się w plany rewitalizacji tej części miasta, w której powstają nowe osiedla, hala widowiskowo-sportowa czy hotele.Na długo przed otwarciem kalendarz obiektu został szczelnie wypełniony. Pierwsze wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie, odbędą się pod koniec maja – Targi MOTO Show Kraków w dniach 24-25 maja oraz Targi Mobile IT, poświęcone technologiom mobilnym, w dniach 27-28 maja.Co ciekawe, wraz z otwarciem nowego obiektu zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa dla wystawców i odwiedzających. EXPO Bus to połączenie z Centrum miasta bezpośrednio do EXPO Kraków dostępne w czasie trwania targów. Autobus będzie odjeżdżał zgodnie z rozkładem jazdy ustalanym oddzielnie dla każdej imprezy. EXPO Kraków mieści się przy ul. Galicyjskiej 9. Warto wspomnieć, że Firma Targi w Krakowie sfinansowała budowę drogi do obiektu, a następnie przekazała ją miastu.