DODAJ

2500 – Tylu pracowników zatrudnią inwestorzy w Małopolsce

Oświata / Kraków
2500 – Tylu pracowników
Kajtman
2013-01-09 12:16:16

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Wraz z powiększeniem Strefy do Małopolski napłyną inwestycje warte nawet 681 mln zł. Dla regionu to szansa na rozwój, zmniejszenie poziomu bezrobocia i przyciągnięcie nowych inwestorów.


 


Najważniejsi graczeObecnie teren krakowskiej SSE obejmuje nieco ponad 558 ha. Decyzją Rady Ministrów obszar ten powiększy się do 628 ha. Udział w projekcie będą mieć najważniejsi pracodawcy regionu, tacy, jak: Dan Cake Polonia sp. z o.o. oraz Valeo Autosystemy sp. z o.o. Inwestycje w poszerzonej Strefie planują również firmy: Motorola Solutions Systems Polska sp. z o.o, Can-Pack sp. z o.o. czy SGL Carbon Polska SA, które na podległych terenach zainwestują w nowe zakłady produkcyjne oraz centra rozwojowo-badawcze. Krakowska SSE będzie składać się w sumie z 25 podstref, utworzonych na terenie 23 gmin.Innowacyjne pomysłyGłównym celem poszerzenia krakowskiej Strefy jest przyciągnięcie do regionu nowych inwestorów, a co za tym idzie inwestycji, które przyczynią się do jego rozwoju. Każda firma ma na to własny sposób:


– Inwestycja Dan Cake Polonia obejmie rozbudowę i modernizację zakładu produkcyjnego w siedzibie firmy w Chrzanowie – mówi Małgorzata Chudzik, Prokurent firmy Dan Cake Polonia. – Na terenie prawie 8 ha powstanie nowa hala produkcyjna , w której zainstalujemy nowoczesną linię technologiczną do produkcji naszych wyrobów. Nowa linia to prawdziwy powód do dumy – to innowacyjne, niestosowane do tej pory w skali świata rozwiązania technologiczne. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoli na bardziej optymalną kosztowo produkcję, umożliwi nam większą oszczędność energii podczas tego procesu i tym samym pozwoli stać się przedsiębiorstwem bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu – deklaruje Małgorzata Chudzik. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji najbardziej zaawansowanych technologii Dan Cake Polonia wyróżni się spośród konkurencji i zyska przewagę wśród producentów gotowych wyrobów piekarskich.Korzyści dla regionuNowe inwestycje to jednak szansa na rozwój nie tylko dla firm, ale przede wszystkim – całego regionu. – Nowa inwestycja, przez wzgląd na jej szeroki zasięg, będzie kreować rozwój firm z otoczenia biznesowego spółek biorących udział w projekcie i w ten sposób przyczyni się do aktywizacji gospodarczej całego regionu. Zgodnie z założeniami projektu, na przestrzeni kolejnych lat planuje się utworzenie co najmniej 2 500 nowych miejsc pracy. Dan Cake Polonia zatrudni około 50 osób – mówi Małgorzata Chudzik z firmy Dan Cake Polonia.


 


Rozporządzenie Rady Ministrów wejdzie w życie z dniem 31 stycznia. Firmy już teraz są jednak gotowe, aby wdrożyć swój projekt. Termin realizacji inwestycji będzie zależny od poszczególnych inwestorów – Realizację inwestycji Dan Cake Polonia planujemy zakończyć w 3. kwartale tego roku – dodaje Małgorzata Chudzik.