DODAJ

Monday Development SA planuje nową emisję akcji. Spółka ogłosiła strategię rozwoju.

Mieszkania i domy / Poznań
Monday Development SA planuje
Kajtman
2011-09-27 17:01:34

Monday Development – spółka deweloperska notowana na NewConnect – planuje przeprowadzenie do końca roku dwóch emisji akcji na łączną kwotę 17 mln zł. Deweloper zamierza wykorzystać pozyskane środki na realizację strategii rozwoju, która zakłada rozszerzenie działalności o obiekty budowane na wynajem, w tym park naukowo-technologiczny, oraz dalsze umacnianie pozycji na rynku mieszkaniowym. Realizacja strategii powiększy portfel inwestycji posiadanych przez Monday Development SA do 450-500 mln zł w cenach sprzedaży.


 


Pierwsza emisja na kwotę 11 mln zł ma zostać przeprowadzona w pierwszej połowie października. Pozostała kwota będzie pozyskana w ramach drugiej emisji, którą spółka zamierza dokonać do końca roku.


 


Środki pozyskane z oferty prywatnej Monday Development SA zamierza przeznaczyć na budowę parku naukowo-technologicznego „Innova Park” oraz na realizację dwóch projektów: RATAJE (inwestycja mieszkaniowo-biurowo-usługowa) i PALACZA (inwestycja mieszkaniowa).


 


 „W najbliższych latach chcemy powiększyć liczbę realizowanych projektów o charakterze komercyjnym. Pozwoli to złagodzić wpływ koniunktury rynkowej na wyniki spółki. Koniunktura biurowa podlega innym wahaniom niż mieszkaniowa. Dzięki obecności w obu segmentach zamierzamy zdywersyfikować ryzyko prowadzenia naszej działalności” –  mówi Kurt Montgomery, Prezes Zarządu Monday Development SA.


 


Łącznie powierzchnia inwestycji biurowo-użytkowych realizowanych przez dewelopera sięgnie w przyszłym roku 25 tys. mkw.


 


„Zdecydowaliśmy się na przystąpienie do projektu budowy parku naukowo-technologicznego, ponieważ z badań i analiz rynkowych wynika, że zapotrzebowanie na inwestycje tego typu jest duże. Poza tym dzięki dotacjom unijnym projekty te charakteryzują się wysoką rentownością – dodaje Prezes Montgomery.


 


 


Park naukowo-technologiczny „Innova Park” to pierwszy taki projekt w portfolio Monday Development SA. Obiekt ma powstać w Swadzimiu k. Poznania na działce o powierzchni 21,6 tys. mkw. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 13 tys. mkw.
We wrześniu br. Monday Development SA podpisał z poznańską spółką Innova Park Polska Sp. z o.o. oraz z jej udziałowcami list intencyjny dotyczący budowy i prowadzenia planowanego obiektu. Na październik zaplanowano zawarcie umowy inwestycyjnej, na podstawie której Monday Development SA lub należąca do jego grupy spółka obejmie 51% udziałów spółki Innova Park Sp. z o.o. za łączną kwotę 6,12 mln zł. Projekt budowy parku technologicznego współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego  na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wynosi 45 mln zł, przy kwocie dofinansowania 23,8 mln zł. Wartość inwestycji w cenie sprzedaży wyniesie ponad 60 mln zł.


 


Projekt Rataje obejmuje budowę zespołu budynków mieszkalnych i biurowych do sześciu kondygnacji w dzielnicy Rataje w Poznaniu. Łączna powierzchnia użytkowa lokali wynosi 24 tys. mkw. Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy przewidziano na III kw. 2012 r., a zakończenie na III kw. 2013 r. Wartość inwestycji szacowna jest na blisko 140 mln zł.


 


Inwestycja mieszkaniowa Palacza na powstać w poznańskiej dzielnicy Grunwald.  Wartość projektu szacowana jest na ok. 65 mln zł. Inwestycja obejmuje budowę zespołu cztero- i pięciopiętrowych budynków, o łącznej powierzchni użytkowej około 10 tys mkw.  Rozpoczęcie budowy przewidziano na II kw. 2012 roku, a jej zakończenie na I kw. 2014 r. Spółka realizuje inwestycję wraz z Unidevelopment Sp. z o.o.


 


„Spodziewamy się, że w roku 2013 przychody spółek wchodzących w skład grupy Monday Development SA będą stanowiły wielokrotność tych wypracowanych w roku 2011, które powinny wynieść kilkanaście mln zł” – uzupełnia Prezes Montgomery.


 


Monday Development osiągnął w 2010 roku 1,1 mln zł przychodów, 272 tys. zł zysku netto i 417 tys. zysku operacyjnego. W I półroczu 2011 roku wypracował 994 tys. zł przychodów, 280 tys. zł zysku netto i 301 tys. zł zysku operacyjnego. W tym samym okresie spółki portfelowe zrealizowały przychody w wysokości 7 mln złotych. Monday Development nie konsoliduje wyników spółek portfelowych.


 


***


 


Monday Development SA to spółka deweloperska notowana na NewConnect. Firma realizuje projekty na terenie Poznania, jednego z największych miast w Polsce i ważnego ośrodka biznesowego.  Spółka działa w trzech segmentach rynku nieruchomości obejmujących: średniej wielkości budynki biurowe, nowoczesne mieszkania klasy średniej oraz inwestycje gruntowe.


 


Grupa Monday Development obecna jest na rynku od 2003 roku (wcześniej pod nazwą PKM Inwest). Początkowo działalność firmy polegała na przygotowaniu gruntów pod inwestycje i ich dalszej odsprzedaży. Od 2007 roku Monday Development realizuje projekty inwestycyjne obejmujące całość procesu deweloperskiego począwszy od pozyskania gruntu, przez jego przekształcenie, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, nadzór inwestorski, aż po komercjalizację przedsięwzięcia.    


 


Obecnie Monday Development realizuje 7 projektów na różnych etapach zaawansowania: Chwiałkowskiego (inwestycja mieszkaniowa), Sokoła (inwestycja mieszkaniowa), Botaniczna (inwestycja mieszkaniowa), Palacza (inwestycja mieszkaniowa), Rataje (inwestycja mieszkaniowo-biurowa), Małe Garbary (inwestycja biurowa) oraz Strzeszyn (inwestycja gruntowa). Wcześniej firma zrealizowała projekty: Piątkowska (pierwszy w Poznaniu wysokiej klasy budynek biurowy, w którym firmy mogą nabywać lokale na własność zamiast opłacać czynsz za wynajem), Milczańska (inwestycja mieszkaniowa na poznańskich Ratajach), Batorego (inwestycja gruntowa w dzielnicy Piątkowo).


 


Monday Development SA konsekwentnie realizuje strategię rozwoju i umacnia swoją pozycję na rynku. Spółka systematycznie inwestuje w rozbudowę banku projektów oraz rozwijanie własnych kompetencji. W czerwcu ubiegłego roku firma weszła na rynek alternatywny NewConnect i zyskała status spółki publicznej. Obecnie Spółka przygotowuje się do nowej emisji akcji. Pozyskany w ten sposób kapitał przeznaczy na realizację posiadanego portfela inwestycji, wartego obecnie ponad 400 mln zł.