DODAJ

Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2015 r.?

Polska
Co nas czeka na
Kajtman
2014-12-22 14:34:05

Zebraliśmy najistotniejsze zmiany z jakimi przyjdzie zmierzyć się uczestnikom rynku nieruchomości w nadchodzącym roku.


 
  • Gromadź wkład własny
 


Od 1 stycznia 2015 r. z 5% do 10% wzrasta wysokość obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. Części osób wymóg ten utrudni zaciągnięcie kredytu. W kolejnych latach wysokość niezbędnego wkładu własnego jeszcze wzrośnie.


 
  • Zyskasz dodatkowe 2 lata na wykrycie usterek w mieszkaniu
 


Od 25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady nieruchomości. To twardy orzech do zgryzienia przez deweloperów, a pozytywna zmiana dla ich klientów.


 
  • Szansa na lepsze warunki w MdM dla wielodzietnych rodzin
 


Trwają prace nad nowelizacją ustawy określającej funkcjonowanie programu MdM. Jeśli projekt przejdzie w proponowanym kształcie to rodziny wielodzietne będą mogły otrzymać większą dopłatę. Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci otrzymają dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc. Kolejna prawdopodobną zmianą może być rozszerzenie katalogu osób, które mogą przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Do umowy kredytu beneficjenta programu będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie tylko członkowie najbliższej rodziny.


 
  • Państwo zaoferuje mieszkania na wynajem
 


W nadchodzącym roku doczekamy się pierwszych mieszkań oferowanych do wynajęcia przez utworzony specjalnie do tego celu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Program dopiero się rozkręca, ale już pierwsze oferty pozwolą ocenić jego atrakcyjność dla potencjalnych odbiorców. Fundusz ma na przestrzeni czterech lat zainwestować 5 mld w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia.


 


Kluczowa dla obrazu rynku będzie jednak jak zawsze gra popytu i podaży. Wpływać na nią będzie przede wszystkim kondycja gospodarki i polityka kredytowa banków. Z pewnością na rynku mieszkaniowym nie będzie nudno, a to oznacza, iż nie zabraknie tematów do komentowania. 


 


Emmerson Realty S.A.