DODAJ

Nowy stadion Ruchu Chorzów – na etapie koncepcji i z odległym terminem realizacji

śląskie
Nowy stadion Ruchu Chorzów
Artivia
2012-11-30 18:00:20

Trzy warianty budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów zostały przedstawione działaczom i kibicom chorzowskiego klubu piłkarskiego podczas środowego spotkania z prezydentem miasta, Andrzejem Kotalą. Obiekt sportowy przy ulicy Cichej w Chorzowie miałby zostać oddany do użytku dopiero w 2016 roku.


 
Pierwsza z koncepcji zakłada budowę stadionu bez centrum handlowego, który pomieściłby 18 890 tysięcy kibiców. Miałby on powstać w miejscu obecnego obiektu. W drugim wariancie piłkarska arena z płytą główną na istniejącym już boisku posiadałaby trybuny dla 18 100 kibiców oraz galerię handlową o prawie 55 m kw. powierzchni. Trzeci pomysł mówi o budowie stadionu na 19 600 miejsc z obiektem handlowym o 83 tys. m kw. powierzchni. Realizacja tego wariantu wiąże się z wykupieniem od Huty Batory obszaru poprzemysłowego położonego między obecnym stadionem, a ulicą Armii Krajowej, czyli Odmętarni Huty Batory. To dodatkowo opóźniłoby rozpoczęcie prac, a także znacząco zwiększyłoby koszt inwestycji.


 


Jak podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala najlepszą opcją były obiekt posiadający powierzchnie komercyjne. Jednocześnie przyznał, że miasto nie jest w stanie samo sfinansować inwestycji. Według szacunków nowy stadion kosztowałby około 100 mln zł.


 


Na razie kibice i działacze Ruchu Chorzów nie mają co liczyć na rychłe rozpoczęcie prac. Opcjonalny termin wystartowania budowy to przełom 2014 i 2015 roku, o ile nie będzie np. odwołań od ogłaszanych przez miasto przetargów. Stadion przy Cichej miałby zostać oddany do użytku w 2016 roku. Takie rozwiązania nie satysfakcjonują władz i sympatyków klubu.


 


Kibice „Niebieskich” wystosowali do prezydenta Chorzowa petycję, w której wnioskują o rozpoczęcie budowy stadionu w przyszłym roku i realizowanie jej etapami, w tym powstanie do lutego 2014 roku trybun za bramką od strony Huty Batory. Całość prac miałaby zakończyć się najpóźniej w lutym 2016 roku.


 


W przeciągu najbliższych tygodni firma doradcza PricewaterhouseCoopers ma rozpocząć opracowywanie najbardziej optymalnego rozwiązania organizacyjno-finansowego  takiego, które w obecnej sytuacji ekonomicznej będzie najbardziej opłacalne. W ten sposób będziemy mogli ustalić kryteria, jakie powinien spełniać nowy stadion – podkreśla Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.


 


Prace nad modelem finansowym potrwają do końca stycznia 2013 roku. Potem rozpisany zostanie przetarg na projekt. Kolejne spotkanie w celach omówienia postępu prac przy nowym stadionie odbędzie się za 3 miesiące.