Po raz drugi oferty złożone w przetargu na wyłonienie generalnego wykonawcy sali koncertowej na toruńskich Jordankach przekroczyły kwotę, którą miasto jest w stanie wyłożyć na realizację inwestycji. Za dwa tygodnie Rada Miasta Torunia podejmie decyzję o ewentualnym zwiększeniu finansowania budowy obiektu. Uchwała umożliwi złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o tzw. notyfikację projektu.
W drugim postępowaniu wzięło udział dwóch oferentów – hiszpańska spółka Aldesa Construcciones SA, która wyceniła wartość prac budowlanych na ponad 153 mln złotych oraz konsorcjum firm pod przewodnictwem spółki Mostostal Warszawa SA, którego oferta opiewała na blisko 158 mln złotych.
Gmina oszacowała, że jest w stanie przeznaczyć na inwestycję 133 mln zł. Dodatkowe 12,7 mln złotych miałoby pochodzić ze środków rezerwowych. W sumie daje to 146 mln złotych. Natomiast całkowity koszt wzniesienia obiektu wynosi ponad 197 mln złotych.
Pozostałe ok. 55 mln złotych stanowić ma unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Warunkiem otrzymania przez Gminę środków z UE jest zamknięcie wartości inwestycji w 200 mln złotych i wybudowanie jej do połowy 2015 roku.
Miasto już wydało 9,7 mln złotych na projekt obiektu przygotowany przez hiszpańską pracownię architektoniczną Menis Arquitectos. Oddzielnie należy też liczyć koszty związane z wyposażeniem obiektu oraz napędem ruchomego dachu. Przyjęcie którejkolwiek oferty mogłoby spowodować przekroczenie unijnego limitu, a tym samym utratę dofinansowania.
- Istnieje możliwość uzyskania zgody na odstępstwo od unijnego wymogu w drodze notyfikacji projektu, która polega na odstąpieniu od przyjętych zasad finansowania i wyrażeniu zgody na przekroczenie wskazanych kosztów. Zgodę tę może wydać Komisja Europejska, a kwestię związane z całą procedurą musi prowadzić Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przy udziale Urzędu Miasta Torunia. Niestety proces notyfikacji jest długotrwały – podkreśla Grzegorz Grabowski, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. zagospodarowania toruńskich Jordanek.
Aby doszło do notyfikacji, zgodę na zwiększenie kwoty na realizację zadania musi wydać Rady Miasta Torunia w formie uchwały, która zmieni Wieloletni Plan Inwestycyjny oraz Wieloletnią Prognozę Finansową. Może to uczynić podczas sesji RMT, która odbędzie się 24 stycznia tego roku. Akceptacja zarówno ze strony RMT, jak i KE pozwoli podjąć prace komisji przetargowej, która zweryfikuje złożone oferty i ogłosi wybór wykonawcy.
- W dalszej kolejności konieczne będzie odczekanie 10 dni przeznaczonych na składanie ewentualnych odwołań. Jeśli takich nie będzie, komisja prześle całą dokumentację do Urzędu Zamówień Publicznych, który sprawdzi poprawność przetargu. Jeśli UZP wyda pozytywną opinię, miasto będzie mogło podpisać umowę z wykonawcą, który będzie mógł rozpocząć budowę sali koncertowej. Na realizację zadania będzie miał 25 miesięcy – mówi Grzegorz Grabowski.
Projekt zakłada budowę obiektu z dwoma salami – małą posiadającą scenę, zaplecze sceniczne i widownię na około 300 miejsc oraz dużą na około 900 miejsc ze sceną, kanałem dla orkiestry, sceną plenerową i zapleczem scenicznym. Ponadto w planie znajduje się budowa parkingu ze 185 miejscami postojowymi. Obiekt ma mieć charakter wielofunkcyjny (organizacja koncertów, wystawianie sztuk teatralnych, operowych, musicali, itp.) i być siedzibą m.in. Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.