Narodowe Forum Muzyki: budowa parkingu zakończona

Narodowe Forum Muzyki: budowa parkingu zakończona

Wrocław
REKLAMA
Parking pod pl. Wolności jest już właściwie gotowy. Kierowcy jednak jeszcze długo z niego nie skorzystają, bo zjazdy do niego są potrzebne do budowy Narodowego Forum Muzyki. Jego budowa wyszła już dawno ponad poziom ziemi i trwa tam m.in. montowanie specjalnych resorów, na których stać będzie główna sala koncertowa.
Na jakim etapie jest budowa Narodowego Forum Muzyki? Przechodniom najłatwiej zaobserwować zbrojenie i betonowanie podczas wykonywania płyty zjazdowej do części garażowej. Także sala koncertowa wyszła już powyżej poziomu gruntu.
Robotnicy zaczęli już pracę przy głównej sali koncertowej, która wykonana będzie w technologii ''box in box''. Chodzi o to, że sala ma podwójne ściany, sufit i podłogę, które się nie stykają. Ma umożliwiać eliminację hałasów i drgań z zewnątrz poprzez całkowitą likwidację wpływu rezonansu gruntu.
To jeszcze nie wszystko - sala umieszczona jest na tzw. wibroizolatorach, które spełniać będą podobną rolę jak resory w samochodach. Wibroizolatory wysokości ok. 10 cm wykonane są z neoprenu przekładanego płytami stalowymi i zostały wyprodukowane i sprowadzone specjalnie na potrzeby tego obiektu z USA i Tajlandii oraz przeszły specjalne testy obciążeniowe, aby być pewnym, że właściwie przeniosą ciężar Sali Koncertowej.
REKLAMA
Jako ciekawostkę możemy dodać, że każdy z 1800 foteli w sali głównej będzie miał własną, odrębną wentylację.
W części podziemnej poza płytami fundamentowymi pod budynkiem głównym i w części garażowej są już gotowe ściany i słupy od poziomu -3, -2 do -1. Zbrojenie i betonowanie na tym etapie to najczęściej prowadzone roboty, choć równolegle trwają prace związane z instalacją odgromową, instalacją kanalizacji sanitarnej i grzewczej. Obecnie Wykonawca koncentruje się na ukończeniu zbrojenia i betonowania stropu na poziomie -0,5 części garażowej. Sam garaż jest już właściwie gotowy - w tej chwili robotnicy składują tam materiały potrzebne do budowy. Całe NFM ma być gotowe przed lipcem 2013.
Autor: beka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA