DODAJ

Ruszają prace na drogach wojewódzkich

warmińsko-mazurskie
Ruszają prace na drogach
RynekInfrastruktury
2014-03-20 15:43:19

W regionie warmińsko-mazurskim rozpoczyna się kilkadziesiąt inwestycji związanych z budową chodników, zatok autobusowych i skrzyżowań. Gruntowne remonty czekają też odcinki dróg wojewódzkich, które nie są objęte programami unijnymi.


 


Przebudowa 350 km dróg


Propozycję remontów przestawioną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich zaakceptował we wtorek zarząd województwa. – Dzięki środkom unijnym prowadzimy kompleksowy program przebudowy ponad 350 km tras wojewódzkich, który oprócz poprawy nawierzchni dróg obejmuje także budowę zatok autobusowych, chodników, skrzyżowań, a nawet budowę nowych mostów i ścieżek rowerowych – mówi marszałek Jacek Protas.


 


Marszałek dodaje, że województwo musi stopniowo poprawiać standard całej sieci drogowej, więc odcinki, które nie są objęte unijnymi programami będą remontowane dzięki własnym środkom województwa oraz przy wsparciu zainteresowanych samorządów.


 


Nowe chodniki za 8,8 mln zł


Za kwotę ponad 8,8 mln zł w regionie powstanie 20 odcinków chodników przy drogach wojewódzkich. Ponad 3 mln zł pochodzi z budżetów lokalnych samorządów. Nowe chodniki znajdą się między innymi w Kunikach i Łęgnie w gminie Dobre Miasto, przy DW-504 w Braniewie, DW-537, DW-652, w Zieleńcu oraz przy trasach Pasłęk – Rzędy i Bartoszyce – Sędławki.


 


Inwestycje samorządu województwa będą prowadzone też w gminach Giżycko, Dźwierzuty, Ryn, Lubawa, Mikołajki, Morąg, Lidzbark Warmiński, Reszel, Kolno, Gołdap, Lelkowo, Rybno, Dąbrówno i Jonkowo.


 


Bezpieczne zatoki i lepsze skrzyżowania


Dzięki nowym zatokom autobusowym poprawi się bezpieczeństwo przy przystankach autobusowych. Zatoki pojawią się w Kronowie w gminie Barczewo, Śwignajnie w gminie Ruciane Nida, Krzyżewie w gminie Frombork, Piastowe w gminie Milejewo i miejscowości Gralewo w gminie Rybno.


 


Znacznie większe inwestycje rozpoczęte zostaną przy ulicy Mazurskiej w Reszlu oraz na drodze wojewódzkiej nr 541 w Lidzbarku Welskim. Szacowany koszt przebudowy skrzyżowań to 5 mln zł, z czego 4,7 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa.


 


Drogi z nową nawierzchnią


Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje też remonty odcinków tras wojewódzkich. 3 mln zł pochłonie poprawa nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 509 w Młynarach. Z kolei ponad 2,6 mln zł pochłonie odnowienie DW-598 w miejscowości Zgniłocha w gminie Purda.


 


Remonty rozpoczną się również w Jedwabnie, Miłakowie, Szestnie, Łukcie, Redach i Romanach oraz pomiędzy Buczyńcem i Gołutowem w gminie Rychliki.