DODAJ

Warszawa: Na Uniwersytecie powstaną projekty opracowane przez studentów za blisko 300 tys. złotych

Warszawa
Warszawa: Na Uniwersytecie powstaną
Klaudia Nowicka
2018-02-13 16:09:19
Uniwersytet Warszawski postanowił zorganizować swój budżet partycypacyjny. Studenci zgłaszali projekty, które miały wskazać brakujące elementy Kampusu Głównego uczelni. Propozycje zostały poddane głosowaniu i najlepsze z nich, za kwotę 290 tys. zł, zostaną wykonane. 

Pierwszym projektem będzie plac zabaw dla dorosłych, którego koszt wykonania wyniesie 64 450 zł. Ma urozmaicić surową i chłodną, wg autorów, przestrzeń Kampusu. Celem jest stworzenie nowego miejsca do aktywności fizycznej studentów, ale również pracowników placówki. Wielofunkcyjny, nowoczesny i niekonwencjonalny zestaw urządzeń Street Workout oraz ziemna trampolina będą dopełnieniem istniejącej już w Kampusie siłowni plenerowej. 

Kolejną inwestycją wybraną w ankiecie jest strefa leżaków UW. To pomysł, który ma służyć społeczności w integracji na powietrzu. Według autorów miejsca, w którym można odpocząć, zrelaksować się oraz dotlenić bardzo brakuje w Kampusie. Rozstawienie leżaków i stolików utworzy miejsce ciszy i spokoju w centrum miasta. Z tej strefy będzie mógł skorzystać każdy, bez względu na status, może być to student, pracownik UW, czy turysta. W wyznaczonym miejscu będzie możliwość odpoczynku na kocu. Całkowity koszt projektu to 1650 zł. 

Trzecią odsłoną zwycięskich projektów jest sieć urządzeń medycznych, czyli defibrylatorów. Takie sprzęty dostępne są np. na stacjach metra, czy w centrach handlowych. Na Uniwersytecie jest około 5 takich urządzeń, jednak wg studentów to zdecydowanie za mało. Projekt zakłada zakup 15 defibrylatorów i zamontowanie ich w budynkach podlegających pod UW. Koszt zakupu i montażu urządzeń ratujących życie to 75 tys. zł. 

fot. Klaudia Nowicka

Okazuje się, że wśród studentów wielu z nich wymaga pomocy psychologów. Na Uniwersytecie studiują ludzie z całej Polski, a nawet Europy, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na skorzystanie ze stacjonarnej pomocy psychologa. Właśnie dlatego postał projekt pomocy psychologicznej online. Ma on odpowiadać na potrzeby tych osób, które borykają się z problemem, aby nie zostały z nim same. Konsultacje będą miały na celu wsparcie psychologiczne, dobranie najlepszego sposobu na pomoc osobie potrzebującej oraz zapobieganie przerwaniu studiów. Na wprowadzenie projekt w życie placówka przeznaczy 9 950 zł. 

"Ogród Karowa" powstanie, aby przyczynić się do lepszej integracji społeczności uniwersyteckiej. Ponadto doprowadzi on do wykorzystania dotychczas niewykorzystanego obszaru na ponad 120 mkw. Autorzy projektu chcą stworzyć miejsce, gdzie w mniej formalnej atmosferze będzie można spotkać się i wymienić myśli. Pomysłodawcy mają nadzieje zorganizować tam spotkania naukowe z udziałem gości. Koszt realizacji projektu to 32 780 zł. 

Kolejna koncepcja przewiduje ustawienie na terenie dużych Kampusów UW trzech samoobsługowych stacji naprawy rowerów, co kosztować będzie 12 337 zł. Celem jest zachęcanie studentów do poruszania się rowerem, poprzez wsparcie techniczne dla osób, które to robią. 

Ostatnim z projektów znalezionych na liście zwycięskich jest UWild – Uniwersytet bioróżnorodny, który ma na celu stworzenie Kampusu przestrzenią bardziej przyjazną dla dzikiej przyrody. Zakłada utworzenie na skwerach stref przyrody, gdzie swoje domostwa będą miały jeże, wiewiórki, owady itp. UWild kosztować będzie 17 250 zł.