[Wrocław] Akademik za 900 złotych [CENY MIESZKAŃ, STANCJE]

[Wrocław] Akademik za 900 złotych [CENY MIESZKAŃ, STANCJE]

Malwina Szczygłowska
REKLAMA
Powoli zaczynają zjeżdżać się do Wrocławia studenci w poszukiwaniu własnego lokum na najbliższy rok akademicki. Można wynająć pokój, całe mieszkanie lub zamieszkać w akademiku.
We Wrocławiu – mieście studentów, jest wiele opcji dla młodych ludzi. Pytanie, które są najtańsze i najbardziej opłacają się studentowi.
– Wrzesień to dla mnie zawsze miesiąc intensywnych poszukiwań mieszkania na nowy rok akademicki – mówi Joanna Otrębska, studentka trzeciego roku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym. 
– Przez ostatnie dwa lata wynajmowałam pokój w 3-pokojowym mieszkaniu razem z trzema koleżankami. Płaciłam ok.780 zł za pokój razem z opłatami. Teraz też chciałabym, żeby moje opłaty za mieszkanie nie przekroczyła 800 zł – mówi studentka.

Wynajem mieszkania coraz popularniejszy

Faktycznie, we Wrocławiu wśród studentów coraz popularniejszy staje się wynajem mieszkań. Koszt wynajmu 3-osobowego mieszkania waha się między 2200 zł a nawet 5500 złotych. 
Dwupokojowe mieszkanie wynajmiemy już w cenie ok. 1500 zł, jak również za 3000 zł. Jeżeli student zdecyduje się na kawalerkę, będzie musiał wyłożyć minimum 1100 złotych.
Na cenę mieszkania ma przede wszystkim wpływ standard wykończenia, lokalizacja stoi na dalszej pozycji przy wycenianiu kosztów najmu przez właścicieli. Jeżeli studentowi nie zależy na nowoczesnym, luksusowym wykończeniu mieszkania, jest w stanie wynająć w centrum miasta mieszkanie w całkiem rozsądnej cenie. 
Student powinien się zastanowić przed podpisaniem umowy czy nie warto wynająć 2, 3-pokojowego mieszkania ze znajomymi, a nie samemu kawalerkę. Patrząc na ceny wynajmu wrocławskich kawalerek, często opłaca się bardziej wynajmować większe mieszkania na spółkę z kolegami. Należy również zwrócić uwagę na to, że cena najmu podawana jest w ogłoszeniach przez właścicieli mieszkań bez czynszu i innych dodatkowych opłat.

Stancja w domku jest najtańsza

We Wrocławiu istnieje również możliwość wynajmu stancji w domkach jednorodzinnych. Jest to bardzo dobra propozycja dla studenta, który ma cieńszy portfel, a nie chce mieszkać w akademiku. Wadą wynajmu stancji w domu jednorodzinnym bywa to, że mieszkamy za ścianą z właścicielami domu, jak również często – odległość do centrum miasta, która jest dosyć istotna dla studenta. Osiedla domków we Wrocławiu znajdują się częściej na jego obrzeżach. Jednak bardzo dużą zaletą takiej formy wynajmu jest cena stancji. Za pokój ze wszystkimi opłatami, student zapłaci od 400 zł do 600 zł.

Akademiki wcale nie najtańsze

Dla młodych ludzi, którzy stawiają na pierwszym miejscu bliskość uczelni pozostają we Wrocławiu akademiki. Miesięczna opłata za miejsce w pokoju trzyosobowym wynosi od 330 zł („Spartakus”, AWF) do 426 zł („Dwudziestolatka”, UWr).
Droższe są pokoje dwuosobowe. W akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego cena za miejsce rozpoczyna się od 387 zł. W wyremontowanym domu studenckim „Raj” kosztuje 516 zł – studenci mieszkają tam w modułach, każdy z łazienką i kuchnią. Na Uniwersytecie Ekonomicznym „dwójka” w wyremontowanym „Przegubowcu” to wydatek 500 zł od osoby, a w „Ślężaku” – 400 zł. W akademikach Uniwersytetu Wrocławskiego to opłata od 441 do 519 złotych. Taniej jest na Politechnice – 330 zł, a w wyremontowanym akademiku T-15 płaci się 350 zł opłaty stałej i opłatę za zużycie wody i prądu.
Najdroższe są pokoje jednoosobowe. Jest ich też najmniej. Na Uniwersytecie Ekonomicznym samodzielny pokój w „Przegubowcu” kosztuje 750 zł. Na Uniwersytecie Wrocławskim – 729 zł („Słowianka”, „Parawanowiec”, „Dwudziestolatka”) lub 900 zł („Ołówek” i „Kredka”). W większości akademików PWr taki pokój kosztuje 350-370 zł. Na Uniwersytecie Przyrodniczym – 396 zł („Centaur”) lub 402 zł („Labirynt”). W wyremontowanym „Raju” albo w pokojach o powiększonym metrażu cena wzrasta od 510 do 588 zł (za samodzielny pokój z kuchnią i łazienką).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
