Uniwersytet sprzedaje zabytkowy pałac i akademik z WUWYźródło: Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet sprzedaje zabytkowy pałac i akademik z WUWY

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Uniwersytet Wrocławski szuka aktualnie kupca na trzy swoje nieruchomości: pałac przy ulicy Szajnochy, dom studencki przy ulicy Tramwajowej i magazyny przy ulicy Świątnickiej.
Od dłuższego czasu uczelnia próbuje sprzedać XVIII-wieczny pałac Wallenberg-Pachaly przy ulicy Szajnochy 10.
Pierwotnie, pod koniec 2013 roku, nieruchomość wyceniano na ponad 16 mln złotych. Potem sukcesywnie schodzono z ceny, ale mimo kilku prób, wciąż nie znalazł się chętny.

Aktualna cena wywoławcza to 11,1 mln złotych, a przetarg odbędzie się 21 września.

Pałac czeka na drugie życie

Pałac to neoklasycystyczny trzykondygnacyjny budynek, gdzie do niedawna mieściły się oddziały Biblioteki Uniwersyteckiej. Latem 2013 roku przeniesiono je do nowego gmachu przy ul. Joliot-Curie.
Pierwotnie znajdowała się tam rezydencja głównego kontrolera podatkowego Heinricha Carla Gideona von Wallenberg-Pachaly. Zaprojektował ją Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Do 1945 roku pałac był siedzibą magnacką, mieścił się tam także Commerzbank.

Po wojnie budynek został zaadaptowany przez Bibliotekę Uniwersytecką i służył oddziałom opracowywania zbiorów. Znajdowały się w nim także gabinety dyrekcji i administracja biblioteki.

Nowy właściciel, który kupi pałac, będzie mógł tam stworzyć chociażby siedzibę banku, hotel czy sale wystawowe.

Do kupienia akademik z WUWY i magazyny 

Na nowego właściciela czeka też dawny Dom Studencki "Pancernik" przy ulicy Tramwajowej 2b. To budynek, który powstał w 1929 roku w ramach wystawy WUWA (to wzorcowy dom nr 7). Znajdowało się w nim osiem mieszkań.

Uniwersytet Wrocławski
REKLAMA
Jeszcze przed II Wojną Światową budynek przebudowano, po 1945 roku także był modernizowany, a obecnie znacznie różni się wyglądem od swojej pierwotnej postaci.
Pięciokondygnacyjny gmach wpisany jest do rejestru zabytków. W zeszłym roku cena wywoławcza wynosiła 8 mln złotych, teraz uczelnia obniżyła ją do 6,3 mln złotych. Przetarg odbędzie się 20 września.
Trzecia z aktualnie wystawionych na sprzedaż nieruchomości to cztery budynki magazynowe przy ulicy Świątnickiej 30 na Księżu Małym. UWr wycenił te obiekty na 2 mln złotych. Przetarg zaplanowano na 23 września.

Zaułek nadal w rękach UWr

Uniwersytet Wrocławski nie ogłosił z kolei jeszcze nowego przetargu na sprzedaż hotelu Zaułek przy ulicy Garbary. To obiekt, którego uczelnia chce się pozbyć od jesieni 2012 roku, ale mimo obniżenia ceny wywoławczej, wciąż to się nie udało.
Jak tłumaczy portalowi InvestMap.pl dr Ryszard Balicki, rzecznik prasowy uczelni, postępowanie na sprzedaż Zaułka zostanie ogłoszone po skompletowaniu dokumentacji.
Połowa wyspy już sprzedana
Jesienią zeszłego roku Uniwersytet Wrocławski, za pierwszym podejściem, sprzedał swoją połowę Wyspy Tamka – w należącym do UWr obiekcie mieścił się niegdyś Wydział Biotechnologii.

Cena wywoławcza została ustalona na 5,5 mln złotych, a ostatecznie nieruchomość – za 10 mln 100 tys. złotych – wylicytowała spółka Tamka Investments, zarejestrowana w Łodzi.

Druga część Tamki należy do Uniwersytetu Medycznego, który od kilku lat próbuje pozbyć się swojego budynku, gdzie mieściła się kiedyś Katedra i Zakład Chemii Leków.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA