Uniwersytet Wrocławski od dłuższego czasu próbuje sprzedać XVIII-wieczny pałac Wallenberg-Pachaly przy ulicy Szajnochy 10. Uczelnia kolejny raz zdecydowała się na obniżkę ceny wywoławczej.
Pierwotnie, pod koniec 2013 roku, nieruchomość wyceniano na ponad 16 mln złotych. Potem sukcesywnie schodzono z ceny, ale mimo kilku prób, wciąż nie znalazł się chętny.
Teraz uczelnia wystawia pałac na sprzedaż po raz kolejny. Znów zdecydowano się na obniżkę ceny wywoławczej, tym razem do 10,1 mln złotych (w poprzednim przetargu było to milion złotych więcej). Przetarg zaplanowano na 7 marca 2017 roku.
Miejsce na bank czy hotel
Pałac przy ulicy Szajnochy to neoklasycystyczny trzykondygnacyjny budynek, gdzie do niedawna mieściły się oddziały Biblioteki Uniwersyteckiej. Latem 2013 roku przeniesiono je do nowego gmachu przy ul. Joliot-Curie.
Pierwotnie znajdowała się tam rezydencja głównego kontrolera podatkowego Heinricha Carla Gideona von Wallenberg-Pachaly. Zaprojektował ją Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Do 1945 roku pałac był siedzibą magnacką, mieścił się tam także Commerzbank.
Po wojnie budynek został zaadaptowany przez Bibliotekę Uniwersytecką i służył oddziałom opracowywania zbiorów. Znajdowały się w nim także gabinety dyrekcji i administracja biblioteki.
Nowy właściciel, który kupi pałac, będzie mógł tam stworzyć chociażby siedzibę banku, hotel czy sale wystawowe.
Czeka hotel i magazyny
Na nowego właściciela czekają też cztery budynki magazynowe przy ulicy Świątnickiej 30 na Księżu Małym. UWr wycenił te obiekty na 1,9 mln złotych. Przetarg zaplanowano na 8 marca 2017 roku.
Uniwersytet Wrocławski nie ogłosił z kolei jeszcze nowego przetargu na sprzedaż hotelu Zaułek przy ulicy Garbary. To obiekt, którego uczelnia chce się pozbyć od jesieni 2012 roku, ale mimo obniżenia ceny wywoławczej, wciąż to się nie udało.
Jak tłumaczył portalowi InvestMap.pl dr Ryszard Balicki, rzecznik prasowy uczelni, postępowanie na sprzedaż Zaułka zostanie ogłoszone po skompletowaniu dokumentacji.
REKLAMA
Przypomnijmy, że niedawno Uniwersytet Wrocławski znalazł kupca na dawny akademik przy ulicy Tramwajowej, który powstał w ramach wystawy WUWA.