DODAJ

Szkoła Podstawowa w Kobylnicy stawia na rozwój

Budynki użyteczności publicznej / Kobylnica
Szkoła Podstawowa w Kobylnicy
Kajtman
2016-10-13 20:05:10
Wymarzona sala gimnastyczna i nowe sale dydaktyczne. Dzieci i rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy pod Poznaniem z niecierpliwością czekają na nowe skrzydło szkoły. Rozbudowa trwa. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod wartą niemal 8 mln zł netto inwestycję, realizowaną przez firmę Skanska. Inwestorem jest Gmina Swarzędz.

O inwestycji
Inwestycja obejmuje rozbudowę istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Kobylnicy o nowe skrzydło i salę gimnastyczną wraz z nowymi przyłączami, parkingami, chodnikami i zagospodarowaniem terenu. W nowym, trzykondygnacyjnym skrzydle szkoły znajdą się nowoczesne sale lekcyjne, a także szatnie, zaplecze socjalne oraz pomieszczenia techniczne. Całość będzie miała 1 981 m kw. powierzchni użytkowej, natomiast powierzchnia użytkowa budynku sali gimnastycznej wyniesie nieco ponad 1 236 m kw. Znajdzie się tam zaplecze szatniowe i sala do ćwiczeń korekcyjnych. Planowane zakończenie prac to maj 2017 roku. Po tym terminie rozpocznie się procedura odbiorowa.

Korzyści dla szkoły i gminy
Rozbudowa szkoły w Kobylnicy przyniesie wiele korzyści dla szkoły oraz lokalnego środowiska. Przede wszystkim poprawi się jakość pracy nauczycieli i uczniów. Możliwa stanie się nauka na jedną zmianę. Dzieci będą mogły korzystać z zajęć pozalekcyjnych, które będą odbywać się dużo wcześniej niż dotychczas i których oferta znacznie się zwiększy – mówi Anna Bestyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. – Najbardziej cieszy fakt budowy nowej sali gimnastycznej z dostępem dla widowni. W  niej będą mogły odbywać się dodatkowe zajęcia sportowe i korekcyjne. Nowa sala gimnastyczna umożliwi również organizowanie imprez sportowych i widowisk kulturalnych dla mieszkańców Kobylnicy i okolic – dodaje Anna Bestyńska.

Inwestycja jest wartościowa ponieważ poprawi bazę oświatową oraz sportową Gminy Swarzędz – mówi II z-ca burmistrza Swarzędza, Tomasz Zwoliński. – Cieszy nas fakt, że przetarg wygrał doświadczony wykonawca i pozwoli to na sprawną realizację inwestycji. Liczę, że rozbudowa przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem, że sprzyjać nam będą warunki atmosferyczne i 1 września 2017 r. uczniowie rozpoczną naukę w rozbudowanej szkole – podsumowuje Tomasz Zwoliński. 

Co słychać na budowie
W ramach budowy sali gimnastycznej wykonaliśmy już około 60% fundamentów, część podbudów pod drogi, a także część kanalizacji deszczowej oraz instalację gazu – mówi Michał Kasprowicz, kierownik budowy, Skanska. – Aktualnie murujemy ściany fundamentowe, wykonujemy izolacje oraz zasypki wewnętrzne. Wkrótce zaczniemy realizować kanalizację podposadzkową i murowanie ścian przyziemia. Natomiast jeśli chodzi o budowę nowego skrzydła szkoły, to rozpoczęliśmy wykonanie wykopu pod fundamenty, a w najbliższych dniach startujemy z wykonaniem ław fundamentowych oraz murowaniem ścian piwnicy – dodaje Michał Kasprowicz. 
 
Bezpieczeństwo w trakcie budowy
Skanska od kilkudziesięciu już lat jest jednym z głównych wykonawców inwestycji dla polskiego szkolnictwa i edukacji. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zrealizowanych w tej branży projektów. Jednocześnie firma wyróżnia się dużą troską o bezpieczną realizację swoich budów. – Od 8 lat prowadzimy kampanię społeczną „Bezpieczni w pobliżu budowy”, podczas której promujemy umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w pobliżu budowy – mówi Monika Froń-Dąbrowska, koordynator kampanii. – W trakcie trwającej rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kobylnicy uczniów odwiedziły bajkowe postaci – Zebra Drogowa i Tomcio Brygadzista. Bohaterowie przedstawienia uczyli najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.