DODAJ

Będzie nowy most Żernicki. Miasto przebuduje też inne przeprawy

Wrocław
Foto: Wikimedia Commons
Tomasz Matejuk
2017-02-14 10:38:32
Wrocławski magistrat szuka firmy, która przebuduje most Żernicki. W najbliższych latach planowane są także inne inwestycje, związane z przeprawami w stolicy Dolnego Śląska.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił przetarg na przebudowę mostu Żernickiego. 

Wyłoniony w postępowaniu wykonawca przeprowadzi rozbiórkę istniejącego mostu, wybuduje (a po zakończeniu inwestycji – rozbierze) most tymczasowy, a także wybuduje nową przeprawę, czyli dwuprzęsłowy obiekt o ustroju nośnym z pięciu belek stalowych zespolonych żelbetową płytą pomostową. 

Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 16 miesięcy od podpisania umowy.

Most Żernicki na Ślęzie wybudowano w 1952 roku, wykorzystując podpory wcześniejszego mostu z 1932 roku. Nowa przeprawa będzie miała ponad 61 metrów długości (obecna ma 37 metrów). 

Będą też nowe mosty Chrobrego, Pomorskie i Średzkie

Przypomnijmy, że miasto szykuje się też do budowy nowych mostów Bolesława Chrobrego
, które zastąpią dotychczasowe przeprawy, łączące ulicę Mickiewicza z ulicą Swojczycką. Trwa przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej tej inwestycji.

fot. naszaswidnica


Nowe mosty drogowego powstaną po stronie górnej wody w stosunku do istniejących mostów. Będą to przeprawy o nośności 50 ton, przewidziane na okres eksploatacji nie krótszy niż 80 lat. Jezdnia ma mieć 7 metrów szerokości, przewidziano też obustronne ścieżki rowerowe o szerokości 1,5 metra, obustronne chodniki dla pieszych o szerokości 2 metrów i obustronne bariery o szerokości 1 metra.