DODAJ

Co dalej z Placem Społecznym?

Drogi i mosty / Wrocław
Co dalej z Placem
these_eyes
2013-03-19 13:13:22
Plac w sercu Wrocławia z charakterystycznymi estakadami trochę zapomniany, ale dzięki nowemu budynkowi ASP coraz częściej wspominany jako ciekawy teren do nowych inwestycji - mowa o placu Społecznym, przez wielu nazywanym również ważnym miejscem z niewykorzystanym potencjałem - dlaczego?

We Wrocławiu od kilku lat mówi się o planach magistratu na działkę na placu Społecznym, z tego powodu powstało wiele wizualizacji, dzięki, którym przybliżone są plany tego jak miasto chce wykorzystać to miejsce.

W lutym bieżącego roku ogłoszono konkurs na biurowiec, który ma stanąć na działce przy placu Wróblewskiego. Obiekt ma znajdować się między Hauke-Bosaka a Traugutta, a jego przeznaczeniem będą powierzchnie biurowo-usługowe. Inwestycja ma być pierwszym krokiem w planowanej rozbudowie placu. Jednak jaki będzie miała wygląd ostatecznie przekonamy się w kwietniu, bo wtedy właśnie ma zostać ogłoszony wynik przetargu.

Jednym z głównych założeń, rewitalizacji placu Społecznego, który tak naprawdę Społecznym nazywany jest tylko potocznie, jest "odzyskanie" miejsca, które służy w tej chwili tylko jako pasmo komunikacyjne.

Wiele pomysłów na zagospodarowanie placu dotyczy parkingów podziemnych oraz tuneli, które odciążyłyby atrakcyjne do zagospodarowania tereny. Na samym placu miałyby pojawić się liczne budynki i biurowce. Miałyby one przywrócić miastu dawny czar, z czasów pierwotnych projektów zabudowy, gdzie na Placu Społecznym miały pojawić się ważne dla miasta miejsca i instytucje.

Kolejnymi etapami rozbudowy jest Angel Wings, część kompleksu już powstała przy ulicy Walońskiej. A rozbudowa osiedla z rezydencjami ma ruszyć w drugim kwartale 2013 roku. Inwestorzy nie wykluczają także,że jedna z wież wielkiego biurowca będzie krótsza niż pierwotnie zakładano, ale dalsze plany, w tym decyzje o budowie drugiej wieży, zweryfikuje sytuacja finansowa.

Od niedawna zapominania część miasta, która mieszkańcom kojarzyła się z pustym Lunaparkiem i charakterystycznymi estakadami, ma na swoim koncie nową inwestycję - jest nim budynek Akademii Sztuk Pięknych. Według planów wiosną tego roku niedaleko placu rozpocząć się ma budowa pierwszego we Wrocławiu hotelu Hilton.

Plany na rewitalizację i rozbudowę tej części miasta pojawiają się coraz częściej, jednak zanim inwestycja ta stanie się faktem według założeń upłynie minimum 10 lat. Aby rozpocząć działanie na Placu Społecznym na początku trzeba byłoby zdecydować się na wyburzenie dwóch ślimaczych estakad, co znacznie utrudniłoby komunikacje miasta - na placu Społecznym spotykają się dwie ważne dla miasta trasy. Dlatego decyzja o przebudowie nie jest łatwa i wiąże się z poważnymi zmianami w dojeździe do Centrum.

Dziś wiadomo, że pierwszym krokiem do rozbudowy placu jest planowana sprzedaż działek w tym miejscu na Targach w Cannes, w tym celu miasto stworzyło kilka wizualizacji aby zainteresować potencjalnych inwestorów i stworzyło kilka planów zabudowy tych terenów.

Firma projektowa, która ostatecznie wygra przetarg, będzie musiała przedstawić koncepcje układu drogowego, które są ogromnie ważne z punktu widzenia prac budowlanych, które także są w planach. Nowe budynki będą musiały być zaprojektowane tak, aby pasował do nich układ komunikacyjny, przebieg łuku oraz ogólny wygląd tuneli. Drogę trzeba będzie także dostosować do istniejących już budynków, które nie zmienią swojego położenia podczas przebudowy całego placu, czyli Urząd Wojewódzki, Muzeum Narodowe oraz gmach Poczty Polskiej.

Zanim jednak w mieście rozpocznie się planowana rozbudowa minie trochę czasu, ponieważ koszty rozbudowy Placu Społecznego pochłoną ogromne pieniądze oraz znacznie utrudni skomunikowanie miasta. Miejmy jednak nadzieję, że już za jakiś czas podziwiać będziemy mogli w tym miejscu wiele przydatnych miastu inwestycji, które w połączeniu z Placem Dominikańskim i Place Grunwaldzkim stworzą prawdziwie nowoczesny obraz Wrocławia.