Wrocław: Powstanie nowy park na Muchoborze Wielkim. Ruszyły przygotowaniaźródło: Bartłomiej Tylkowski

Wrocław: Powstanie nowy park na Muchoborze Wielkim. Ruszyły przygotowania

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Hektarowy teren w rejonie ulic Karpackiej i Kunickiego ma stać się społecznym ogrodem. ZZM wraz z osiedlowymi radnymi szuka możliwości finansowania inwestycji. Ci drudzy już teraz szukają chętnych do uporządkowania terenu.
Powierzchnia działki nr 5 przy ul. Kunickiego na Muchoborze Wielkim (obok Kunickiego 34) wynosi 11 933 mkw. Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął już wspólnie z Radą Osiedla Muchobór Wielki analizę wytycznych dla zagospodarowania tego terenu. Szukają też możliwości finansowania.
UM Wrocławia
Obecnie regulowane są kwestie związane z obowiązującymi dzierżawami, które z uwagi na ich wieloletni okres obowiązywania, wymagają czasu by doprowadzić do zmniejszania powierzchni zajęcia – wyjaśnia nam Aleksandra Zienkiewicz z ZZM. – Jeśli uda się pozyskać w 2021 środki na dokumentację projektową, będzie można przedstawiać bardziej szczegółowy harmonogram działań.
Nowa dostępna przestrzeń na osiedlu ma służyć prowadzeniu działań edukacyjnych. ZZM planuje utworzyć ogród społeczny.
W związku z tym, że teren stanowi cenne siedlisko przyrodnicze (w dużym stopniu niedostępne), wszelkie działania będą musiały być przeprowadzone ze szczególną dbałością o występującą tam faunę i florę – podkreśla Aleksandra Zienkiewicz.
Bartłomiej Tylkowski

Potrzebny park i ochotnicy

Osiedlowi radni przyznają, że stworzenie parku przy ul. Kunickiego jest nowym pomysłem, dlatego nie jest uwzględniony w żadnym planie budżetowym miasta. Nie udało się pozyskać środków z Funduszu Osiedlowego na uporządkowanie terenu, dlatego szukają ochotników, którzy mogliby się tym zająć. Potrzebni są także partnerzy do realizacji tego projektu.
Dużo mieszkań powstało w tej okolicy, a najbliższy park to park Tysiąclecia, oddalony o około dwa kilometry pieszo z ulic w rejonie Kunickiego – mówi nam Bartłomiej Tylkowski, przewodniczący zarządu osiedla.
Więcej zdjęć w galerii.
FB
REKLAMA

Zieleni ma być więcej

Docelowo, zgodnie z planem miejscowym, park ma rozrosnąć się dalej – w stronę ul. Awicenny/Pińskiej/Przedświt. Powierzchnia działki nr 73/4 (w sąsiedztwie R.O.D. "Przedświt") wynosi 35 972 mkw. Mieszkańcy już od lat oczekują zrealizowania na niej publicznego terenu rekreacyjnego. Wnioskowali o to we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2017 (projekt nr 513 "Zielony Muchobór – park leśny i ścieżka przy Kasinie") oraz 2018 (nr 336 "Park Awicenny na Muchoborze Wielkim"). Dwukrotnie spotkali się z negatywną oceną ze strony magistratu.
Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ teren wskazany we wniosku jest działką rolną klasy II. Wymaga opłaty za procedurę odrolnienia i nie zmieści się kwotowo ani proceduralnie w WBO – wyjaśniali urzędnicy.
UM Wrocławia

Mieszkań wciąż przybywa

W okolicy przyszłego parku powstaną co najmniej dwa duże osiedla. Jedno z nich to Zielone Miasto w sąsiedztwie stawu. Hossanova zrealizuje ponad 30 dwupiętrowych budynków wielorodzinnych. Szesnaście z nich pomieści prawie 180 mieszkań. Na terenie inwestycji deweloper zaplanował pięć ogrodów ze zróżnicowaną roślinnością. O szczegółach pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku.
materiały inwestora
Za to przy zbiegu ul. Awicenny i Stanisławowskiej ma powstać Lokum Smart City. Lokum Deweloper S.A. już w sierpniu 2018 roku zapowiadał budowę dwóch siedmiopiętrowych budynków z 370 apartamentami inwestycyjnymi o powierzchniach 25-45 mkw. Choć sprzedaż rozpoczął, to robót budowlanych nie. W raportach informuje, że ma w planach w tej lokalizacji 1 585 lokali w perspektywie 2023+.
fot. investphoto.pl
Materiały inwestora

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Adam(gość)
Mieszkańców  przybywa a dróg dojazdowych niestety nie.
REKLAMA