Nowy łącznik drogowy na Muchoborze Wielkim. Zbuduje go deweloperźródło: mat. inwestora

Nowy łącznik drogowy na Muchoborze Wielkim. Zbuduje go deweloper

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Coraz bliżej budowy łącznika drogowego na Muchoborze Wielkim, którym można byłoby dojechać do Smolca, omijając ulicę Gagarina. Nową drogę w całości sfinansuje prywatny inwestor.
Z inicjatywą budowy łącznika drogowego od ulicy Rakietowej do Żwirki i Wigury Zachodniej wyszła jesienią zeszłego roku firma deweloperska Omega Buildings, stawiająca mieszkania w Smolcu, do którego dojazd prowadzi właśnie przez Muchobór Wielki.
Pomysł popiera rada tego osiedla tłumacząc, że taki łącznik odciążyłby z ruchu ulicę Gagarina (to ulica osiedlowa), którą obecnie codziennie przejeżdża mnóstwo samochodów, jadących do i ze Smolca.

Rozpoczęcie budowy nastąpi prawdopodobnie w marcu 2017 roku.

– W pierwotnym planie istniała konieczność podpisania porozumienia o budowie łącznika pomiędzy deweloperem, gminą Kąty Wrocławskie i gminą Wrocław. Porozumienia nie chciała podpisać gmina Kąty Wrocławskie, bo miała inne podejście do sprawy i odmienny pogląd. Wydawało się, że deweloper będzie musiał wycofać się z inwestycji, ale z pomocą przyszło miasto Wrocław. Urzędnicy zaproponowali rozwiązanie, gdzie inwestor podpisze umowę tylko z gminą Wrocław. W tej chwili trwa opracowywanie projektu umowy – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Jarosław Góral, przewodniczący zarządu osiedla Muchobór Wielki. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, łącznik będzie gotowy w połowie przyszłego roku.
Wrocławscy urzędnicy już kilka miesięcy temu zaakceptowali projekt budowy łącznika, uwzględniający wszystkie uwagi, zgłoszone wcześniej przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Aby obniżyć koszty inwestycji, ustalono, że droga będzie mogła być wybudowana bez oświetlenia i chodnika.
 Łącznik ma przebiegać po obecnych drogach serwisowych oraz dawnym odcinku ulicy Żwirki i Wigury. Nie trzeba będzie wykupywać żadnych gruntów. Inwestor musi jedynie uzgodnić warunki z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, do której należą drogi serwisowe.  
REKLAMA
facebook.com/MuchoborWielki

Deweloper wyręczy miasto

Pierwotnie taki łącznik pomiędzy ulicą Rakietową oraz Żwirki i Wigury miał zbudować – jako element Osi Inkubacji, czyli drogi, która docelowo miałaby połączyć Bielany Wrocławskie z ulicą Średzką, a jej częścią stałaby się obwodnica Leśnicy – wrocławski magistrat. Tej inwestycji próżno jednak szukać w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta na lata 2015-2019. 

Na razie powstanie jedynie fragment Osi Inkubacji od centrum logistycznego Prologis do ulicy Rakietowej (niespełna kilometrowy odcinek od ulicy Granicznej do Prologis Park istnieje od kilku lat).

Prace już ruszyły – na długości około 300 metrów od wjazdu do Prologis powstaje konstrukcja drogi i ciąg pieszo-rowerowy.

– Natomiast na pozostałym odcinku o długości około 600 metrów do ulicy Rakietowej prace rozpoczną się po uzyskaniu decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), co powinno nastąpić do końca października. Zakończenie zadania planowane jest w drugiej połowie 2017 roku – pisze Joanna Niemiec, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej w magistracie, w piśmie do zarządu osiedla Muchobór Wielki.

Inwestycję z ramienia miasta prowadzi spółka Wrocławskie Inwestycje.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA