Jest zgoda na budowę Osi Inkubacji na Muchoborze Wielkim

Jest zgoda na budowę Osi Inkubacji na Muchoborze Wielkim

Wrocław
REKLAMA
Już wkrótce będzie można przejechać łącznikiem od ulicy Granicznej do ulicy Rakietowej. Miasto szykuje się bowiem do budowy kolejnego etapu Osi Inkubacji. 
Oś Inkubacji to droga, która docelowo ma połączyć ulicę Średzką z Bielanami Wrocławskimi. Jej częścią będzie m.in. powstająca obwodnica Leśnicy.
Wszystko wskazuje na to, że niedługo ruszy budowa kolejnego fragmentu Osi Inkubacji na Muchoborze Wielkim, pomiędzy ulicą Graniczną a Rakietową. Wrocławski magistrat w połowie lutego wydał zgodę na realizację drugiego etapu tego przedsięwzięcia.
REKLAMA
Przypomnijmy, że pierwszy etap tej inwestycji (niespełna kilometrowy odcinek od ulicy Granicznej do wjazdu do Prologis Park) powstał kilka lat temu, a koszty budowy pokrył właściciel centrum logistycznego. 
Prace przy odcinku od Prologis Park do ulicy Rakietowej ruszyły już w zeszłym roku.

– Na długości około 300 metrów od wjazdu do Prologis powstaje konstrukcja drogi i ciąg pieszo-rowerowy. Natomiast na pozostałym odcinku o długości około 600 metrów do ulicy Rakietowej prace rozpoczną się po uzyskaniu decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Zakończenie zadania planowane jest w drugiej połowie 2017 roku – tłumaczyła w październiku 2016 roku Joanna Niemiec, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej w magistracie, w piśmie do zarządu osiedla Muchobór Wielki.

Jako że decyzja ZRID właśnie została wydana, spółka Wrocławskie Inwestycje będzie mogła ogłosić przetarg na to zadanie. Urzędnicy szacują, że inwestycja pochłonie ponad 4,3 mln złotych. Dodajmy, że w kosztach partycypuje właściciel hotelu przy ulicy Rakietowej.

Co z łącznikiem do Żwirki i Wigury?

Nadal nie wiadomo natomiast kiedy powstanie połączenie ulicy Rakietowej z ulicą Żwirki i Wigury.

Pierwotnie taki łącznik – właśnie jako element Osi Inkubacji – miał zbudować wrocławski magistrat. Tej inwestycji próżno jednak szukać w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta na lata 2015-2019. 

Z inicjatywą budowy łącznika drogowego od ulicy Rakietowej do Żwirki i Wigury Zachodniej wyszła bowiem jesienią 2015 roku firma deweloperska Omega Buildings, stawiająca mieszkania w Smolcu, do którego dojazd prowadzi właśnie przez Muchobór Wielki.

Pomysł popiera rada tego osiedla tłumacząc, że taki łącznik odciążyłby z ruchu ulicę Gagarina (to ulica osiedlowa), którą obecnie codziennie przejeżdża mnóstwo samochodów, jadących do i ze Smolca.Łącznik ma przebiegać po obecnych drogach serwisowych oraz dawnym odcinku ulicy Żwirki i Wigury. Nie trzeba będzie wykupywać żadnych gruntów. Inwestor musi jedynie uzgodnić warunki z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, do której należą drogi serwisowe.

Na razie jednak budowa łącznika jeszcze się nie rozpoczęła.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA