Miasto wybuduje kolejny odcinek Osi Inkubacji. Jest przetargźródło: mat. inwestora

Miasto wybuduje kolejny odcinek Osi Inkubacji. Jest przetarg

Wrocław
REKLAMA
Wrocławski magistrat szuka firmy, która wybuduje kolejny etap Osi Inkubacji. Chodzi o odcinek, który połączy ulicę Graniczną z Rakietową.
Oś Inkubacji to droga, która docelowo ma połączyć ulicę Średzką z Bielanami Wrocławskimi. Jej częścią będzie m.in. powstająca obwodnica Leśnicy.
Spółka Wrocławskie Inwestycje właśnie ogłosiła przetarg na budowę odcinka tej trasy od ulicy Granicznej do Rakietowej. Chodzi o drugi etap całego przedsięwzięcia – pierwszy, czyli niespełna kilometrowy odcinek od ulicy Granicznej do wjazdu do Prologis Park, powstał kilka lat temu, a koszty budowy pokrył właściciel centrum logistycznego.
Teraz droga zostanie przedłużona od Prologis Park do ulicy Rakietowej. Inwestycja jest prowadzona we współpracy z właścicielem hotelu przy ulicy Rakietowej. Swoją część budowy prywatny inwestor realizuje już od dłuższego czasu.
REKLAMA
– W ramach porozumienia, to co jest obecnie wykonywane, inwestor buduje sam, a resztę, z całym skrzyżowaniem w postaci ronda, do Rakietowej, zrobimy my. Kończą, więc szykujemy się do swojej części – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.


Miasto wybuduje około 225 metrów nowej drogi, małe rondo na skrzyżowaniu Osi Inkubacji z ulicą Rakietową, przebuduje też ulicę Rakietową, nawiązując do stanu nowego ronda. W ramach ogłoszonego własnie przetargu, powstanie też ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Osi Inkubacji, a także chodniki i drogi rowerowe wokół ronda.
Wszystkie prace mają zakończyć się do 30 czerwca 2018 roku.
Co z łącznikiem do Żwirki i Wigury?

Nadal nie wiadomo natomiast, kiedy powstanie połączenie ulicy Rakietowej z ulicą Żwirki i Wigury.

Pierwotnie taki łącznik – właśnie jako element Osi Inkubacji – miał zbudować wrocławski magistrat. Tej inwestycji próżno jednak szukać w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta na lata 2015-2019. 

W połowie czerwca we wrocławskim magistracie urzędnicy spotkali się w tej sprawie z przedstawicielami Gminy Kąty Wrocławskie, a także z członkami rady osiedla Muchobór Wielki. 

Jak relacjonują osiedlowi radni, przedstawiciele magistratu poinformowali, że do 2021 roku nie ma możliwości finansowych, aby miasto wybudowało ze swoich środków fragment Oś Inkubacji na odcinku od ul. Rakietowej do Żwirki i Wigury.

Sytuacja może się zmienić w przypadku indywidualnej decyzji prezydenta Wrocławia lub jeśli zgłosi się inwestor prywatny, który zaproponuje współfinansowanie inwestycji. Ewentualnie, jeśli chęć współfinansowania budowy drogi wyrazi Gmina Kąty Wrocławskie. 

Urzędnicy szacują, że inwestycja pochłonie około 8 milionów złotych.

Deweloper chce wyręczyć miasto

Na czerwcowym spotkaniu w magistracie obecny był także przedstawiciel firmy deweloperskiej Omega Buildings. Przypomnijmy, że ten prywatny inwestor jakiś czas temu zadeklarował chęć budowy łącznika drogowego od ulicy Rakietowej do Żwirki i Wigury Zachodniej, czyli drogi alternatywnej dla Osi Inkubacji.
– Zaopiniowaliśmy pozytywnie wstępną koncepcję włączenia drogi do ulic Rakietowej oraz Żwirki i Wigury, ale sama inwestycja przebiegać będzie na terenach stanowiących własność gminy Kąty Wrocławskie oraz przez drogę techniczną należącą do GDDKiA, więc z przyczyn formalnych to nie ZDiUM jako przedstawiciel Gminy Wrocław będzie zawierał umowę z deweloperem na realizację tej inwestycji – tłumaczyła nam wówczas Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Deweloper ze Smolca w dalszym ciągu deklaruje chęć budowy drogi, wciąż czeka jednak jeszcze na załatwienie wszystkich formalności.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA