DODAJ

Kuria odbudowuje zniszczoną kamienicę na Ostrowie Tumskim

Kamienice i zabytki / Wrocław
Kuria odbudowuje zniszczoną kamienicę
tuWroclaw.com
2012-03-13 11:09:02

Ruszyła odbudowa kamienicy przy ul. Kanonii 9 na zabytkowym Ostrowie Tumskim, którą wrocławska kuria rozebrała trzy lata temu bez niezbędnych pozwoleń.

Chodzi o budynek, w którym przed laty mieścił się Arcybiskupi Urząd Budowlany. Właścicielem nieruchomości jest Metropolia Wrocławska, czyli Kościół. Rozebrano go bez potrzebnych pozwoleń, gdyż budynek jest zabytkiem.

- Był w złym stanie technicznym. W maju po intensywnym deszczu zawaliło się część kondygnacji. Wtedy zdecydowaliśmy się na rozebranie reszty - tłumaczył nam ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik wrocławskiej kurii.

- Poinformowaliśmy o tym miejskich urzędników, i gdy tylko dostaliśmy nakaz wstrzymania prac to zrobiliśmy to - dodał.


Kamienica została wybudowana w 1875 roku, przetrwała więc ponad 100 lat. W 2008 roku wokół budynku wyrosły rusztowania, które potem zostały oblepione siatką z reklamą. Po czym budynek znikł, o czym pisaliśmy jako pierwsi.

Teraz ruszyła odbudowa. Ściany budynku będą wykonane techniką słupowo-ryglową i wypełnione cegłą. Dlatego też budynek będzie wyglądał jak ten wyburzony. Oznacza to, że nie muszą się martwić ci, którzy obawiali się tego, iż na miejscu starego budynku stanie architektoniczny koszmar. Całość prac nadzoruje miejski konserwator zabytków, który nie ma zastrzeżeń do ich przebiegu.
Autor: jagr