Wrocław: Powstanie pierwsza od setek lat nowa świątynia słowiańska w Polsce

Wrocław: Powstanie pierwsza od setek lat nowa świątynia słowiańska w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA
We Wrocławiu powstanie wkrótce Chram – słowiańska budowla, której nie było na tych ziemiach od tysiąca lat. Świątynia będzie wzorowana na tej odnalezionej przez archeologów na Ostrowie Tumskim, powstałej w 1033 roku. Wrocławska Fundacja Na Rzecz Kultury Słowiańskiej Watra, gromadząca osoby wyznające słowiańską wiarę, planuje wznieść ją na Kowalach, nad Odrą nieopodal Mostów Jagielońskich. Według planów budynek będzie miał ok. 150 metrów kwadratowych i 6 metrów wysokości. W całości zostanie wykonany z drewna.
Fundacja Na Rzecz Kultury Słowiańskiej Watra
Fundamentem, jaki zostanie użyty, będą specjalne pale w formie śrub, wkręcane w podłoże, na których zostaną oparte belki podwalinowe. Jest to najbardziej dogodna dla Fundacji Watra forma budowy z uwagi na charakterystykę budynku, jak i formę podłoża, na którym stanie świątynia, potwierdzona badaniami geotechnicznymi. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z pradawnymi obyczajami, uczestniczyć w warsztatach pieśni, tańca, rękodzieła, obrzędowości. Ma pomagać popularyzować wiedzę o tradycjach i wierze słowiańskiej, również w aspekcie historycznym.
REKLAMA
Fundacja Na Rzecz Kultury Słowiańskiej Watra
Fundacja przez wiele miesięcy prowadziła w sieci zbiórkę pieniędzy na budowę świątyni. W I etapie udało się zebrać ponad 20 tysięcy zł. Te pieniądze w całości zostaną przeznaczone na zakup materiałów budowlanych.

Nie jest jeszcze znana dokładna data startu budowy, która był już kilka razy przekładana. Fundacja pragnie, by etap realizacji fundamentów pod świątynię rozpoczął się na wiosnę 2019 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA