DODAJ

Miasto odwołało kontrowersyjny przetarg na działkę przy ul. Hubskiej

Wrocław
Miasto odwołało kontrowersyjny przetarg
Tomasz Matejuk
2016-12-15 11:50:47
Zaplanowany na czwartek 15 grudnia przetarg na sprzedaż gruntu przy ulicy Hubskiej 56 w ostatniej chwili został odwołany. To efekt działań aktywistów i autora projektu "Kamienica", realizowanego na tej działce w ramach ESK.

Pod koniec września wrocławski magistrat ogłosił ustny przetarg na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości przy ulicy Hubskiej 56. Działkę, przeznaczoną w planie miejscowym na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i usługi, wyceniono na 1 mln 550 tys. złotych. Przetarg zaplanowano na 15 grudnia.

UM Wrocławia


W ostatnim czasie o przetargu zrobiło się głośno, bo w tym miejscu realizowany był projekt "Kamienica" zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Mieszkańcy w ramach ESK zasadzili drzewa. Zanim skończy się ESK, w ramach gentryfikacji ta działka zostanie sprzedana, a drzewa wycięte – podkreślali przedstawiciele Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Sam autor projektu, Jacek Zachodny, w specjalnym oświadczeniu wylicza że w 2016 roku mieszkańcy użytkowali i sami dbali o cały obszar projektu, użytkowali go, przyjmowali gości ESK z całego świata, pielęgnowali zieleń, sprzątali teren, pozytywnie zmieniły się wewnętrzne i zewnętrzne stosunki sąsiedzkie.

Założenia projektu zostały spełnione. Udało się? Dlatego zaskakująca w tej sprawie jest szybkość i data licytacji, brak informacji oraz możliwość likwidacji osiągnięć oficjalnego projektu ESK jeszcze w roku trwania Europejskiej Stolicy Kultury – wyjaśnia Jacek Zachodny.

UM Wrocławia


Zachodny tłumaczy, że w ramach starań o przesunięcie terminu licytacji uczestniczył, wraz z koordynatorem projektu, w spotkaniu w urzędzie miejskim, pisał listy do prezydenta Rafała Dutkiewicza, informując o tej sytuacji oraz składając propozycję utrzymania i rozwinięcia tego terenu w ramach starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019.

– Nikt nie zaproponował żadnego rozwiązania, nie mówiąc o kontakcie z mieszkańcami. W listopadzie spotkałem się trzykrotnie z mieszkańcami kamienicy przedstawiając im sytuację – nikt z nich niczego nie wiedział, gdyż ciągle nie są stroną dla władzy a właściwie dla nikogo – podkreśla Jacek Zachodny.

Po nagłośnieniu całej sprawy przez miejskich aktywistów, magistrat się ugiął i właśnie odwołał przetarg.

– Powodem odwołania przetargu jest ważny interes społeczny, który wymaga ponownej analizy sposobu zagospodarowania wnętrza blokowego  czytamy w zarządzeniu prezydenta Wrocławia z 14 grudnia 2016 roku.