DODAJ

MPK zamawia kolejne 13 Moderusów Beta. Tramwaje przyjadą w przyszłym roku

Wrocław
Tomasz Matejuk
2016-12-15 13:26:13
– Podpisaliśmy właśnie aneks z poznańską firmą Modertrans na zakup 13 sztuk tramwajów typu Moderus Beta – informuje MPK. Nowe pojazdy pojawią się we Wrocławiu w 2017 roku.

Poznański Modertrans pod koniec 2015 roku dostarczył do Wrocławia sześć Moderusów Beta. MPK w umowie zastrzegło sobie prawo rozszerzenia zamówienia o kolejne 16 pojazdów.

Już wcześniej przewoźnik zamówił dodatkowe trzy sztuki, które są już w produkcji i pojawią się we Wrocławiu pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku. Teraz spółka podpisała aneks z producentem na zakup kolejnych 13 tramwajów.

 Skorzystaliśmy z prawa opcji zakupu dodatkowych 16 tramwajów uwzględnionego w kontrakcie z firmą Modetrans, która wygrała przetarg na dostawę tramwajów kupowanych za pieniądze jeszcze z poprzedniej perspektywy unijnej. To pozwoliło nam, po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta, złożyć zamówienie bez dodatkowego postępowania przetargowego. Ponadto dzięki opcji mieliśmy zagwarantowaną bardzo dobrą cenę zakupu. Kwota 3 750 000 zł za nowy tramwaj przy obecnym rynkowym poziomie cen jest bardzo atrakcyjna  tłumaczy Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

Modertrans będzie sukcesywnie dostarczał nowe pojazdy tak, aby wszystkie trafiły do Wrocławia do końca 2017 roku.

 Staramy się jak najszybszej wymienić wyeksploatowany i przestarzały tabor na nowy, aby zapewnić pasażerom coraz lepsze warunki podróży  zapewniają w MPK.

Nowe tramwaje będą częściowo niskopodłogowe, wyposażone w zapowiedzi wewnętrzne i zewnętrzne oraz jaskrawe wyświetlacze informacji pasażerskiej. 

 W naszym taborze jest obecnie jeszcze 130 tramwajów Konstal 105 Na i 105 NWr z lat 1975-1991 – wszystkie są wysokopodłogowe, a ponad 30 z nich nie ma systemu zapowiedzi głosowych. To oznacza, że we Wrocławiu pasażerów wożą jeszcze tramwaje ponad 40-letnie, które trzeba pilnie wymienić  tłumaczą przedstawiciele przewoźnika.

Zamówienie kolejnych Moderusów odbywa się w ramach  projektu modernizacji taboru tramwajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach środków unijnych, którego beneficjentem jest MPK Wrocław. Spodziewany poziom dofinansowania projektu przez Unię Europejską to 75 procent.

Łącznie MPK zamierza kupić w najbliższych latach (do końca 2020 roku) 56 nowych tramwajów. Ma to być możliwe właśnie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Na wyłonienie dostawcy kolejnych 40 sztuk trzeba będzie jeszcze poczekać.

– To, jakie tramwaje będziemy kupować w dalszej kolejności, będzie zależało od cen oferowanych przez producentów w przetargu, który chcemy ogłosić w połowie przyszłego roku. Zamierzamy kupić jak najwięcej tramwajów po jak najlepszej cenie, a jednym z kryteriów, które będzie decydować o ocenie ofert będzie m.in. jak największy udział niskiej podłogi przy zaoferowaniu jak najatrakcyjniejszej ceny – dodaje Jolanta Szczepańska.

Wszystkie 56 tramwajów zakupionych w ramach tego projektu ma trafić do Wrocławia do końca 2019 roku. 

Przypomnijmy też, że MPK chce pozyskać w przyszłym roku także 60 nowych autobusów. Trwa już przetarg na ich dzierżawę.