60 nowych autobusów w przyszłym roku wyjedzie na wrocławskie ulice

60 nowych autobusów w przyszłym roku wyjedzie na wrocławskie ulice

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławskie MPK właśnie ogłosiło przetarg na dzierżawę 60 autobusów z opcją rozszerzenia zamówienia w przyszłości o nawet 100 kolejnych pojazdów. Nowe autobusy pojawią się w naszym mieście w przyszłym roku.
Nowe pojazdy (20 krótkich i 40 przegubowych) mają być niskopodłogowe i klimatyzowane. W MPK podkreślają, że zdecydowali się na dzierżawę (ta formuła była już wykorzystywana także przy dostawie autobusów Solaris), bo to bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup nowych pojazdów czy remont najstarszych autobusów.
Oferty w przetargu zostaną otwarte pod koniec stycznia, a dostawy pojazdów mają się rozpocząć 6 miesięcy po podpisaniu umowy.
– Autobusy będą dostarczane do Wrocławia w czterech partiach. To oznacza, że wszystkie pojawią się na ulicach miasta jesienią 2017 roku – zapowiadają przedstawiciele MPK.
W umowie zawartej z dostawcą MPK chce sobie zapewnić tzw. prawo opcji (z takiej możliwości przewoźnik skorzystał już w przypadku umowy z Modertransem). 
– Jeśli zaoferowane w przetargu ceny dzierżawy będą mieściły się w środkach, którymi MPK będzie dysponowało w kolejnych latach to opcja da nam możliwość pozyskania  kolejnych, nowych pojazdów od tego samego producenta. Nie będzie wtedy konieczności ogłaszania kolejnego przetargu, co przyspieszy wymianę starego taboru na nowy. Korzystne będzie to również z uwagi na późniejsze serwisowanie – im więcej pojazdów od jednego producenta – tym efektywniejsza ich eksploatacja – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.
REKLAMA
Nowe pojazdy mają zastąpić najbardziej wysłużone autobusy marki Volvo. 
– Będą miały udogodnienia dla osób niepełnosprawnych takie jak: niska podłoga, zapowiedzi głosowe wewnętrzne/zewnętrzne, jaskrawe wyświetlacze informacji pasażerskiej. Pojazdy będą także wyposażone w bramki liczące pasażerów, gniazda z ładowarkami USB i będą spełniały najnowsze normy spalania euro 6 – wyliczają w MPK.

A co z tramwajami?

MPK wciąż może skorzystać z prawa rozszerzenia zamówienia dla poznańskiego Modertransu, który pod koniec 2015 roku dostarczył do Wrocławia sześć Moderusów Beta.

Przewoźnik już zamówił dodatkowe trzy sztuki, została więc możliwość dokupienia kolejnych 13. Te trzy produkowane obecnie Moderusy pojawią się we Wrocławiu na początku 2017 roku. 

Łącznie MPK zamierza kupić w najbliższych latach (do końca 2020 roku) 56 nowych tramwajów. Będzie to możliwe, jeśli uda się zdobyć na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt ten znajduje się już na liście podstawowej przedsięwzięć starających się o unijne środki.

Plan jest taki, aby MPK skorzystało z prawa opcji zagwarantowanego umową z Modertransem (przewidującego w sumie 16 sztuk za cenę pierwszych ośmiu zakupionych). Na resztę planowanych do zakupu pojazdów spółka ogłosi kolejny przetarg.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA